Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latviešu zinātniekam atņem Latvijas pilsonību

Habilitētam fizikas doktoram Uldim Bērziņam ar tiesas spriedumu 27. novembrī atņemta Latvijas pilsonība, jo 2007. gadā zinātniekam pēc Zviedrijas pavalstniecības pieņemšanas izveidojusies dubultpilsonība, piektdien vēsta «Neatkarīgā».

«Viennozīmīgi — tā nedrīkst darīt, kā ar viņu izrīkojās,» ir pārliecināts zinātnieka kolēģis, Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta pētnieks Arnolds Ūbelis.

Viņš norāda, ka starp pilsoņiem ir cilvēki, kas izņēmuma kārtā neatbilst nekādiem kritērijiem, ja neskaita sportiskos sasniegumus. «Šajā gadījumā viņš ir habilitētais doktors, un, ja pašreiz mēs viņu dzenam prom no Latvijas, tad es nezinu, ko mēs gribam,» neizpratnē ir zinātnieks.

Pilsonības likums noteic, ka pilsonība ir personas noturīga saikne ar valsti. Kopš Bērziņš 2000. gadā sācis strādāt Zviedrijā kā vadošais pētnieks augstāko tehnoloģiju uzņēmumā, saikni ar dzimteni zinātnieks nav zaudējis, jo šeit dzīvo visa viņa ģimene. 2007. gadā viņš pieņēmis Zviedrijas pavalstniecību, jo tā bijusi nepieciešama darba dēļ, taču visu šo laiku zinātnieks aktīvi sadarbojas ar Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūtu, veidojot dažādus projektus, piesaistot resursus un meklējot iespējas atgriezties Latvijā.

Pašlaik Latvijas Universitāte pieteikusi Eiropas Sociālā fonda projektu, kura aktivitātes vadīšanu no 2010. gada uz trim gadiem ar pilnu slodzi paredzēts uzticēt Bērziņam, taču tagad, kad tiesa atņēmusi viņam Latvijas pilsonību, varētu rasties sarežģījumi.

«Eiropas Sociālā fonda nauda mums sniedz iespēju atgriezt atpakaļ Latvijā tos zinātniekus, kas aizbraukuši citur, bet praktiski neviens no viņiem nav pazaudējis pilsonību. Ja Uldis Bērziņš būs Zviedrijas pilsonis un viņš būs vajadzīgs šeit, viņam būs vēlreiz dubultā jāiziet pilsonības kursi,» norāda Ūbelis. «Zinātnē veidojas vienotais darba tirgus, un mēs katrs kaut kādā veidā strādājam ne tikai Latvijā, tāpēc šādas situācijas var būt diezgan bieži, un mēs varam pazaudēt vēl vienu otru,» piebilst Arnolds Ūbelis.

«Ja vajadzēs, esam gatavi iet līdz Satversmes tiesai, un mēģināsim lauzt to iesīkstējušo praksi, kas bijusi līdz šim. Situācija tagad ir ļoti mainījusies, jo ļoti daudz cilvēku brauc no Latvijas uz ārzemēm, un valsts būtu ieinteresēta, lai viņi atgriežas, līdz ar to ir jautājums, kā piemērot šo likumu esošajai situācijai. Mēs, protams, varētu panākt, ka Uldis Bērziņš pilsonību saņem par īpašiem nopelniem, bet tas principiāli nav pareizi, jo mēs redzam, ka tā sistēma nedarbojas īsti pareizi. Jābūt kaut kādām izmaiņām. Par to būtu gandarījums, un domāju, ka arī valsts un daudzi citi cilvēki būs ieguvēji,» skaidro zinātnieka pārstāvis tiesā Māris Jansons.