Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Banku glābšana Lielbritānijai izmaksājusi 850 miljardus mārciņu

Lielbritānijas banku glābšana globālās finanšu krīzes laikā valstij izmaksājusi 850 miljardus sterliņu mārciņu (660,4 miljardus latu), teikts piektdien publiskotajā Lielbritānijas Nacionālā audita biroja (NAO) paziņojumā.

Audita birojs norādīja, ka Lielbritānijas premjerministra Gordona Brauna vadītajai valdībai bijis pamats atvēlēt vēl nepieredzētas naudas summas banku glābšanai.

«Ir grūti iedomāties, kādas varētu būt sekas ekonomikai un sabiedrībai, ja tiktu pieļauts lielāko banku bankrots. ASV Finanšu ministrijai bija pamats izmantot nodokļu maksātāju naudu, lai garantētu noguldījumus, kā arī stabilizētu un atjaunotu pārliecību finanšu sistēmā. Taču lielākais jautājums ir, cik tas viss beigās nodokļu maksātājiem izmaksās. Lai uz to atbildētu, būs nepieciešams kāds laiks,» sacīja NAO vadītājs Amiass Morzs.

Lielbritānija bija to valstu vidū, kas tērēja miljardiem mārciņu, lai krīzes laikā glābtu bankas, tostarp «Royal Bank of Scotland» (RBS) un «Lloyds Banking Group» (LBG), kamēr banka «Northern Rock» tika nacionalizēta pilnībā.

Lielbritānijas valdībai pieder 43% LBG akciju, bet valstij piederošā RBS akciju daļa drīzumā tiks palielināta līdz 84%.

NAO ziņojumā teikts, ka Lielbritānijas valdības īstenotā banku glābšanas programma, kuras laikā valsts iegādājās finanšu institūciju akcijas, garantēja un izsniedza aizdevumus, kā arī īstenoja tā dēvēto toksisko aktīvu apdrošināšanu, valstij kopumā izmaksājusi 850 miljardus mārciņu.

Aptuveni 117 miljonus mārciņu (90,9 miljonus latu) valdība iztērējusi, iegādājoties akcijas un bankām izsniedzot tiešus aizdevumus. Turklāt līdz 2010.gada aprīlim valdība būs atvēlējusi vēl 107 miljonus mārciņu (83,1 miljonu latu) finanšu konsultantiem.

Taču birojs norāda, ka, neskatoties uz saņemtajiem līdzekļiem, bankas, visticamāk, nespēs īstenot valdības noteiktos nosacījumus palielināt aizdevumu izsniegšanu Lielbritānijas kompānijām.

Morzs arī pavēstīja, ka LBG un RBS pārdošana būs nozīmīga, lai noteiktu galīgās finanšu institūciju glābšanas izmaksas nodokļu maksātājiem.

Tajā pašā laikā piektdien laikraksta «The Times» publikācija liecina, ka 200 LBG vadītāju plānots piešķirt vienreizējas prēmijas 80% apmērā no to gada algas.

Darbinieki prēmijas saņems par to, ka īstenojuši «Lloyds TSB» apvienošanos ar HBOS, kā rezultātā kopš janvāra darbu kopumā zaudējuši vairāk nekā 11 000 cilvēku.