Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uz gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena titulu vairāki priekšlikumi

Uz gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena titulu jau ir iesniegti vairāki priekšlikumi, taču oficiāls aicinājums iesniegt priekšlikumus izskanēs šā gada beigās.

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka aģentūrai BNS pastāstīja, ka interesenti visu gadu var iesūtīt savas pārdomas, kuri vārdi vai izteicieni būtu pelnījuši iegūt kādu no šīm nominācijām, un vairāki priekšlikumi jau ir saņemti.

Gada vārda titulu šogad izredzes ir iegūt arī partijas «Pilsoniskā savienība» pārstāves Ineses Vaideres jaunvārdam 'dižķibele', kas izskanēja partijas kongresā kā sinonīms vārdam 'krīze'.

«Šis ir aktuāls fakts un ieviesies tautās. Pašlaik tas ir izcilākais vārds - piemērots pašreizējiem apstākļiem un trāpīgs latvisks vārds,» atzina Sinka.

Par pārējiem priekšlikumiem Sinka gan pagaidām atteicās runāt, jo nevēlējās ietekmēt sabiedrisko domu un gala rezultātu, tomēr atklāja, ka viens no vēstuļu līderiem ir arī Saeimas deputāta Ingmāra Līdakas (Zaļo un zemnieku savienība)spārnotais teiciens - «Aizver muti!», kas bija veltīts kreisi noskaņotajam «Saskaņas centra» deputātam Nikolajam Kabanovam, kurš nokaitināja parasti līdzsvaroto ZZS pārstāvi diskusijās par valsts karoga likumu.

Kopumā šogad jau iesniegtajos priekšlikumos dominē vārdi, kas saistīti ar politisko stāvokli valstī.

Jaunas kategorijas šogad, visticamāk, neieviesīs, taču, iespējams, arī šogad būs nominācija «gada nagla», kurā pērn uzvaru izcīnīja toreizējā finanšu ministra Ata Slaktera frāze «Nasing spešal!».

«Šogad, kas to zina, vai būs tāda nominācija, ja nu vienīgi atkal kaut kas tik ģeniāls uzpeldēs...» piebilda Sinka.

Priekšlikumus varēs iesniegt līdz janvāra vidum, bet uzvarētājus paziņos gada pirmā mēneša beigās.

Akcijas, lai veicinātu sabiedrības uzmanību valodas saturiskajai un formālajai tīrībai, Latvijā notiek kopš 2003.gada. Beidzoties pirmajam konkursam, par gada vārdu kļuva pašlaik bieži lietotais vārds 'zīmols' (angliskā «brands» jeb 'brends' vietā), par gada nevārdu kļuva nelokāmais 'eiro' un par gada spārnoto teicienu - «zelta rokas» (jaunā, negatīvā nozīmē).

Akcijas rīkotāji ir Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju.