Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Algas nodokļa palielināšanas dēļ Latvija būs dārgākā valsts Baltijā

Algas nodokļa likmes palielināšanas dēļ Latvija, no ārvalstu investoru viedokļa raugoties, kļūs par visdārgāko valsti Baltijā darbaspēka izmaksu ziņā, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service» sacīja auditorkompānijas «PricewaterhouseCoopers» nodokļu menedžere Gunita Pužule.

«Algas nodokļa likmes palielināšanu īpaši pozitīvi nevērtēju. Pirmkārt, tāpēc, ka šo naudas iztrūkumu savā maciņā izjutīs katrs, bet, kas svarīgāk, no ārvalstu investoru viedokļa raugoties, Latvija tik tiešām kļūs par visdārgāko valsti Baltijā, vadoties no darbaspēka izmaksu viedokļa. Piemēram, ja darbinieks un darba devējs noslēgtu darba līgumu, kurā tiktu paredzēta neto alga (pēc aplikšanas ar nodokļiem), darba devējam būtu visneizdevīgāk algot darbiniekus tieši Latvijā,» skaidroja Pužule.

Viņa teica, ka daļa Saeimas atbalstīto grozījumu likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli ir progresīvi un tiem vajadzēja būt iestrādātiem likumā jau sen, piemēram, dividenžu un kapitāla pieauguma aplikšanai ar nodokli, taču daļa grozījumu ir pazaļi - norma ir, bet par tās piemērošanu īstas skaidrības nav.

Pužule arī vērsa uzmanību uz to, ka mazāk latu tērēšanai nozīmē arī to, ka būs mazāki citu nodokļu ieņēmumi.

Viņa arī atzina, ka, visticamāk, nodokļa pieauguma dēļ atkal aktualizēsies aplokšņu algas un tur būs darbs Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kontroles dienestiem. Viņa uzsvēra, ka vislielākās problēmas šajā jomā varētu būt pakalpojumu nozarē, kā arī darījumos starp fiziskām personām.

Savukārt «PricewaterhouseCoopers» vecākā menedžere Ilze Rauza norādīja, ka ir skaidrs, ka kaut ko vajadzēja palielināt, jo valsts budžetā ir jāpalielina ienākumi.

«Tomēr, kas būtu labāk - palielināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi, kas tieši skartu iedzīvotājus, vai iedzīvotāju ienākuma nodokli, pašlaik ir grūti izvērtēt. Te būtu jāskatās aprēķini, kurā gadījumā iedzīvotāji ciestu vairāk. Vēl ir jautājums, vai pēc PVN palielināšanas par 3% mēs nezaudētu vairāk,» atzina speciāliste.

Pužule piebilda, ka, no praktiskā viedokļa raugoties, iedzīvotāju ienākuma nodokli no algām ir vieglāk iekasēt, turklāt tas ir regulārs ienākums. No pārējiem ienākumu veidiem nav tūlītēja nodokļa pienesuma budžetā. Taču jautājums esot arī par to, vai citi ienākuma veidi nākamgad vispār būs - vai būs dividendes, vai notiks nekustamā īpašuma tirdzniecība.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka nākamgad stāsies spēkā būtiskas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā - nodokļa likme pieaugs no pašreizējiem 23% līdz 26%. Vienlaikus arī plānots ieviest 10% nodokļa likumi kapitāla ienākumam (dividendēm, depozītprocentiem), savukārt ienākumus no kapitāla pieauguma (piemēram, nekustamā īpašuma pārdošanas) apliks ar 15% nodokļa likmi.