Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nedēļas nogalē būs vērojams «zvaigžņu lietus»

Lai arī visplašāk zināmais meteoru novērošanas laiks ir augusta pirmajā pusē, arī decembra tumšajās debesīs ir reāla iespēja redzēt kādu ātru un spožu «krītošu zvaigzni».

Latvijas Astronomijas biedrībā portālu «Apollo» informēja, ka nedēļas nogalē, 12. un 13. decembrī, bet īpaši naktī no 13. uz 14. decembri aktīva būs Geminīdu meteoru plūsma.

Maksimuma laikā, kas prognozēts uz 14. decembra plkst. 7.00, teorētiski stundas laikā varētu būt iespējams redzēt līdz pat 100 dažāda spožuma meteoru. Meteors debesīs izskatās kā taisna spoža švīka, kas uzplaiksna nepilnu sekundi.

Spožu meteoru gadījumā var veidoties pēdas, kas var būt redzamas arī vairākas sekundes. Lai arī Geminīdu meteoru plūsmas nosaukums ir cēlies no Dvīņu zvaigznāja latīniskā nosaukuma (Gemini) — debess apgabala, no kura šķietami traucas meteori, tie var parādīties praktiski jebkurā debess apgabalā. Būtisks priekšnosacījums novērojumiem ir skaidras debesis. Novērojumus vislabāk veikt maz apgaismotā vietā ar iespēju pārraudzīt plašu debess apgabalu. Ja ir interese cītīgi sagaidīt kādu «krītošu zvaigzni», pieredzējuši astronomi iesaka silti apģērbties, jo ātri var kļūt auksti.

Meteori parasti veidojas no materiāla, kas atdalījies no komētām. Meteoru plūsmu aktivitāte ik gadu ir aptuveni vienos un tajos pašos datumos, kad Zeme šķērso šo izirušo komētu orbītas. Tomēr Geminīdu plūsmas izcelsme ir saistīta nevis ar komētu, bet ar mazo planētu jeb asteroīdu Faetons (3200 Phaethon). Šis neparastais fakts joprojām detalizēti nav izpētīts, bet norāda uz iespēju, ka Faetons ir viens no tiem Saules sistēmas ķermeņiem, kas ir kaut kas vidējs starp asteroīdu un komētu.

Latvijas Astronomijas biedrība uzsver, ka regulāro meteoru plūsmu aktivitāte nenozīmē to, ka uz Zemes kritīs meteorīti (tas ir, akmens gabali) — plūsmu veidojošais sadrumstalotais materiāls, kas ieiet Zemes atmosfēras augšējos slāņos, tur parasti sadeg pilnībā.