Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LB: gaidāms bezdarba līmeņa pieauguma palēninājums

Neraugoties uz decembra sākumā vērojamo tālāko bezdarba līmeņa kāpumu, turpmākajos mēnešos gaidāms bezdarba pieauguma palēninājums, atzina Latvijas Bankas ekonomikas eksperts Oļegs Krasnopjorovs.

«Turpmākajos mēnešos tomēr gaidāms bezdarba pieauguma palēninājums, kuru noteiks fundamentālo faktoru (makroekonomisko rādītāju) pakāpenisks uzlabojums,» viņš sacīja.

Krasnopjorovs klāstīja, ka reģistrētā bezdarba līmenis novembrī Latvijā pieauga līdzīgi kā iepriekšējos divos mēnešos - mēneša laikā par vienu procentpunktu, novembra beigās sasniedzot 15,1% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Viņš pastāstīja, ka atsevišķi makroekonomiskie rādītāji turpina uzrādīt ekonomiskās aktivitātes stabilizēšanos un arī Eiropas Komisijas ikmēneša apsekojumi par uzņēmēju prognozēm attiecībā uz darbinieku skaita pārmaiņām nākamajos trīs mēnešos arvien uzlabojas, taču reģistrētā bezdarba pieaugums joprojām ir noturīgs.

Krasnopjorovs paskaidroja, ka bezdarba līmeņa pieauguma pamatā ir divi iemesli. Pirmkārt, bezdarba novēlojums attiecībā pret ekonomisko ciklu - pārmaiņas nodarbinātībā seko aktivitātes kāpumiem vai kritumiem. Otrkārt, ir lielāka darba meklētāju motivācija reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) gan saistībā ar bezdarba pabalsta izmaksāšanas termiņa pagarinājumu līdz deviņiem mēnešiem neatkarīgi no darba stāža, gan darba prakses iespējām pašvaldībās tiem bezdarbniekiem, kuriem bezdarbnieka pabalstu saņemšanas periods ir beidzies.

Jau vēstīts, ka Latvijā 2009.gada novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis sasniedza 15,1% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita. NVA uzskaitē novembra beigās bija 169 236 bezdarbnieki, kas ir par 11 339 cilvēkiem vairāk nekā mēnesi iepriekš. Novembrī bezdarbnieka statuss piešķirts 21 155 personām.