Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pensijām būs jāņem nauda arī no depozīta

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) gatavo vēstuli Valsts kasei ar lūgumu pārtraukt vienu no sociālā budžeta termiņnoguldījumiem, pretējā gadījumā decembra beigās nebūs naudas, ko pārskaitīt janvāra pensijās un pabalstos, vēsta laikraksts «Neatkarīgā Rīta Avīze».

Raksturojot situāciju sociālajā budžetā, VSAA direktore Inese Šmitiņa laikrakstam norāda: «Mēs praktiski varēsim iekļauties esošajā budžetā un izpildīt visas saistības, bet divos speciālajos budžetos ir krietnas novirzes — pensiju un nodarbinātības. Ja pensiju budžetā plānotie ieņēmumi ir mazāki, nekā prognozēts, tad nodarbinātības budžetā izveidojies pārpalikums. Pensiju budžetā ir par 30 miljoniem lielāki izdevumi, bet nodarbinātības — šāda summa atlikumā. Tāpēc kopējo budžeta deficītu varam nepalielināt. Mums ir atļauts tēriņus pensiju budžetā par šo summu palielināt.»

Plānojot budžeta ieņēmumus un izdevumus, tika pārvērtēts tas, cik bezdarbnieku saņems pabalstus — vidējais bezdarba pabalstu saņēmēju skaits ir 60 000 cilvēku, kas ir par 20 000 mazāk, nekā bija prognozēts. Pensiju jomā situācija ir pretēja — domāja, ka būs lielāks skaits pensionāru, kuriem varēs ieturēt pensiju, bet kuri turpinās strādāt. Tā radies iztrūkums vismaz par 17–18 miljoniem latu.

Pašlaik problēmas rada tas, ka nodokļu ieņēmumi kritušies ļoti strauji — tie ir par 30% mazāki, un kontā pretim izmaksām nav ieņēmumu. Tāpēc tiek izmantots iepriekšējos gados uzkrātais, par ko daudzkārt bažīgi teikts: tas jau iztērēts.

Pašlaik uzkrājums ir 767 miljoni latu, no kuriem lielākā daļa — 625 miljoni latu — noguldīta Valsts kasē kā termiņnoguldījumi uz noteiktu laika periodu un noteiktiem peļņas procentiem.

Tomēr sliktā ziņa esot tā, ka vienu no šiem noguldījumiem VSAA spiesta pārtraukt pirms termiņa, lai būtu pieejami līdzekļi janvāra pensiju, pabalstu izmaksai. Šā depozīta termiņš ir 2010. gada februāris. Termiņnoguldījumos ir novirzīta visu četru speciālo budžetu nauda. Pirms termiņa pārtraucot noguldījumu, budžets zaudē viena mēneša procentu ieņēmumus, raksta «Neatkarīgā Rīta Avīze».