Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KP: rīdziniekiem par siltumu būtu jāmaksā vēl mazāk

Konkurences padome (KP) konstatējusi, ka tarifu noteikšanas metodika daļā Rīgas siltumenerģijas iepirkuma tirgus ierobežo brīvu konkurenci, kā rezultātā AS «Rīgas siltums» var iegādāties siltumenerģiju par zemāku cenu, no galapatērētāja saņemot valsts noteikto augstāko samaksu.

KP arī norāda uz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) iespēju ļaut patērētājiem saņemt labumu no siltumenerģijas piegādātāju konkurences un par siltumu maksāt lētāk, portālam «Apollo» pavēstīja KP pārstāve Inita Kabanova.

Pēc SIA «Juglas jauda» iesnieguma saņemšanas, pārbaudot uzņēmuma «Rīgas siltums» un tā siltumenerģijas piegādātāju SIA «Juglas jauda» un «Latvenergo» sadarbības principus, KP konstatēja konkurenci kavējošus faktorus, kuri ietekmē maksājumus par patērēto siltumenerģiju.

KP konstatēja, ka tirgus dalībnieku rīcība norāda uz iespējām noteiktos gadījumos samazināt SPRK AS «Rīgas siltums» noteikto siltumenerģijas tarifu. Tā apvienotajā siltumapgādes zonā un TEC-2 siltumapgādes zonā, kur darbojas gan «Latvenergo», gan SIA «Juglas jauda», «Latvenergo» konkurences apstākļos septiņu mēnešu laikā apmēram 70% iepirkumu siltumenerģijas cenu samazināja zemāk par SPRK apstiprināto tarifu.

Regulāra SPRK «Rīgas siltums» noteikto tarifu pārskatīšana ļautu no siltumenerģijas piegādātāju konkurences rezultātā radušos ieguvumu nodot patērētājiem. Pašlaik siltumenerģijas piegādātāju atlaides ļauj samazināt «Rīgas siltuma» izdevumus, bet patērētāji maksā pēc iepriekš noteikta tarifa.

Tāpat KP secinājusi, ka «Latvenergo» darbības, prognozējot konkurenta dalību «Rīgas siltuma» iepirkumos un šajos gadījumos piedāvājot atlaides, vērstas uz konkurenta izspiešanu no tirgus.

«Latvenergo» priekšrocības tirgū garantē arī SPRK noteiktā tarifu noteikšanas un apmaksas principu metodika — tās rezultātā «Latvenergo» atšķirībā no SIA «Juglas jauda» visu gadu no «Rīgas siltuma» saņem garantētu siltumenerģijas ražošanas iekārtu uzturēšanas izmaksu apmaksu neatkarīgi no pārdotā siltumenerģijas apjoma.

Savukārt «Juglas jauda», nespējot pārdot koģenerācijas režīmā (tas ir, vienlaikus ražojot elektroenerģiju un siltumenerģiju) ražotu siltumenerģiju, nespēj izmantot arī tai garantētās tiesības koģenerācijas režīmā ražotu elektroenerģiju pārdot valsts obligātā iepirkuma ietvaros. Tādējādi, kavējot «Juglas jaudas» darbību tirgū, tiek kavēta arī valsts politikas par noteiktu elektroenerģijas iegūšanas veidu attīstību izpilde.

KP atzinusi, ka «Latvenergo» izmantotā atlaižu sistēma ir neskaidra un deformē konkurenci siltumenerģijas vairumtirdzniecības tirgū. Lai kaitējumu novērstu, «Latvenergo» apņēmās turpmāk piemērot progresīvu atlaižu sistēmu, tādējādi ļaujot saglabāt konkurences apstākļus, līdz ar to arī iespēju labumu no šīs konkurences gūt patērētājiem.