Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nekustamajiem īpašumiem uzdeva glābt budžetu

Sākot no 2010. gada 1. janvāra, valsts budžetā parādīsies jauns ienākumu postenis — tiek ieviests mājokļa nodoklis. Tas saskaņā ar Saeimas deputātu apstiprināto metodiku tiks aprēķināts, vadoties pēc dzīvojamā objekta kadastra vērtības.

Ja tā nepārsniedz 40 000 latu, dzīvokļa vai mājas īpašniekam katru gadu būs jāsamaksā valstij nodoklis 0,1% apmērā no kadastra vērtības. Tādējādi objektam, kura kadastra vērtība ir 40 000 latu, nodokļa maksājums būs 40 latu. Taču, lai arī cik zema būtu dzīvojamā objekta vērtība, minimālais nodokļa maksājums nevarēs būt mazāks par pieciem latiem. Šāda summa tiks ieturēta pat par vispieticīgāko dzīvoklīti un būdiņu vistālākajā valsts nostūrī.

Ja dzīvokļa vai mājas kadastra vērtība ir no 40 001 līdz 75 000 latu, mājokļa nodoklis tiks iekasēts pēc 0,2% likmes. Tas nozīmē, ka tad, ja dzīvokļa kadastra vērtība ir 75 000 latu, valsts budžets par to iekasēs 150 latu gadā. Tiem iedzīvotājiem, kuru mājokļa kadastra vērtība pārsniedz 75 000 latu, nodoklis valstij būs jāmaksā pēc 0,3% likmes. Tam gan nebūs masu raksturs, jo, kā apgalvo Valsts zemes dienesta darbinieki, Latvijā ir tikai 3298 dzīvojamie objekti, kuru kadastra vērtība pārsniedz 75 000 latu.

Taču Latvijas nekustamo īpašumu sektora jaunie pienākumi pret valsti ar mājokļa nodokli nebeidzas. No tā paša 2010. gada 1. janvāra nodoklis par zemi un inženiertehniskajām būvēm tiek pacelts līdz 1,5% no objekta kadastra vērtības. Savukārt nodoklis par neapstrādāto lauksaimniecībā izmantojamo zemi būs 3% (!) no tās kadastra vērtības. Tādējādi lielo gruntsgabalu turētājus gaida pamatīgi tēriņi.

Nekustamo īpašumu likuma labojumi paredz arī maksājumu disciplīnas papildu kontroles mehānisma ieviešanu. Sākot no 2010. gada 1. jūlija Zemesgrāmatas tiesneši īpašnieku maiņu Zemesgrāmatā reģistrēs tikai tad, ja būs samaksāts nekustamā īpašuma nodoklis un ja Zemesgrāmatu nodaļa par to varēs pārliecināties tiešsaistes datu pārraides režīmā.

Saeimas deputāti ar lielu nokavēšanos beidzot apstiprināja arī 15% ienākumu nodokli par spekulatīviem darījumiem, tostarp arī darījumiem ar nekustamo īpašumu. Šodien šis nodoklis izskatās gluži vai kā no citas pasaules pagrābts, taču teorētiski tas domāts kā viens no instrumentiem, ar kuru neļaut nekustamo īpašumu tirgū veidoties cenu burbulim. Lai gan, ja labi padomā, kāds te vairs burbulis!? Labi, ja lielākā daļa iedzīvotāju spēs tikt galā ar iepriekš aprakstītajiem maksājumiem!