Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krīzes cēlonis ir vadošajās galvās

Agrāk no ierēdņu kabinetiem vēstīja ziņa: krīze ir galvās. Pašlaik tas vairs nav aktuāli, laikam arī runātāji dižķibeli sajutuši makos. Tomēr būtu jānoskaidro, kā tad galvās radās krīze. Pirms krīzes par (post)modernās ekonomikas pamatu uzskatīja pakalpojumus. Uzbūvēt pakalpojumu ekonomiku nesanāca, un tagad visus spēkus grib veltīt ražošanai. Liekas: ja ražošanu attīstīs kā pakalpojumu sfēru, mēs atkal iebrauksim grāvī.

Lasot aprakstu par eksotiskām zemēm, atmiņā iespiedās šāds teksts: «Šai salai nav ko dot pasaulei, tāpēc tās nākotne ir visai nenoteikta.» Līdzīgu domu izteicis arī Rainis:
«Gūt var dodot,
Gūt var ņemot,
Dodot gūtais neatņemams.»

Bet Latvijā grib tikai ņemt. Sev, valstij, partijai. Attīstības sadarbības komisāra posteni uzņēma ar slēptu fui. Arī Latvijas ekonomisti ilgu laiku prātoja, kā vairāk paņemt investīcijas, kredītus, tūristus utt. Īslaicīgi rezultāti tika sasniegti, taču burbulis pūtās, pūtās un uzsprāga.

Krīze, kura ir iespēju laiks, simts gudrākajām galvām devusi iespēju padomāt, ko Latvija varētu dot pasaulei. Ir dzirdēts, ka tās varētu būt: mēbeles, medikamenti, pārtika, grāmatvedības pakalpojumi. (Nekustamo īpašumu spekulācija, konsumācija, izraktas meteorītu bedres un nodokļu shēmas nav vērtīgs ilgtermiņa pienesums.)

Taču arī partijas joprojām grib tikai ņemt un rīkot pozitīvisma kampaņas, nevis dot. Valdība spriež, ko no nodokļu maksātajiem var ņemt, nevis dot. Rīgas dome vēlas saņemt 20 000 tūristu. To neuztrauc, ko Rīga dos šiem 20 000 atbraukušajiem. Domnieki uz gadu miju cer arī piesaistīt Krievijas tūristus. Tomēr, ko Rīga Jaungadā un pareizticīgo Ziemassvētkos piedāvās krievu tūristiem, domniekus nodarbina mazāk. (Nevēlēšanās domāt, ko pilsēta piedāvās tās viesiem, bija raksturīga arī iepriekšējām «labējām» domēm.)

P. S. Šķiet, nākotnes vārdā valstsvīriem un uzņēmējiem vajadzētu pārorientēt savus prātus no īstermiņa domām par ņemšanu uz ilgtermiņa plāniem par došanu un vērtību radīšanu.