Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vācija sāks izsniegt pretrunīgi vērtētās ID kartes

Vācijas Iekšlietu ministrija pirmdien apstiprināja, ka, sākot ar nākamā gada 1.novembri, tiks ieviestas jaunas identifikācijas kartes (ID), kas saturēs radiofrekvences (RFID) mikroshēmas, lai gan daļa datu aizsardzības ekspertu lēmumu vērtē kritiski, vēsta interneta izdevums «The Local».

«Tā ir mazāka nekā vecā, bet var paveikt daudz vairāk,» savā paziņojumā norādījis iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs.

Kartē iekļautā informācija tiks digitālā formātā dublēta RFID mikroshēmā, papildinot to ar divu pirkstu nospiedumiem, no kā gan katrs pilsonis varēs arī atteikties.

ID saturēs arī elektronisko parakstu, kuru varēs izmantot, kārtojot oficiālās darīšanas ar valsts iestādēm un, iespējams, arī privātā sfērā. Elektroniskajam parakstam varēs piekļūt tikai ar sešciparu PIN kodu.

«Pilsoņi izvēlas, kam un kādus datus viņi vēlas dot,» norādīja Iekšlietu ministrijas amatpersona Hanss Bernhards Boiss.

Taču datu aizsardzības eksperti uzskata, ka RFID mikroshēmas, kuras iespējams fiksēt no aptuveni divu metru attāluma, kartes turētājam to nezinot, var radīt problēmas, lai gan šādas mikroshēmas jau iestrādātas Vācijas pasēs.

Doktors Andreass Ficmans, kurš vada Drēzdenes Tehniskās universitātes privātās dzīves un datu aizsardzības izpētes grupu, intervijā «The Local» pirmdien izteicās, ka nav iemeslu izmantot RFID mikroshēmas ID kartēs, piebilstot, ka sliktākā scenārija gadījumā mikroshēmas var tikt izmantotas, piemēram, terora aktu veikšanai.

«Galējs piemērs būtu, pieņemot, ka Vācijas pases reaģē uz citu radio frekvenci nekā amerikāņu pases, es varu izmantot šo frekvenci, lai iedarbinātu bumbu [vietā], kur, kā es zinu, uzturas tikai amerikāņi vai vācieši,» norādīja Ficmans.

Pret RFID izmantošanu identifikācijas dokumentos viņš uzstājās jau pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados.

«Diemžēl, tehnoloģijas mudina cilvēkus uzticēt šaubīgām mašīnām personīgo informāciju, kuru nedrīkstētu publiskot,» intervijā uzsvēra Ficmans, piebilstot, ka nav metožu, kā noteikt, vai informācijas nolasītājs ir oficiāli autorizēts. «Jaunās identifikācijas kartes no pasēm mantojušas daudzas sliktās tendences.«

Taču jaunajām ID kartēm, kuras sarunvalodā Vācijā tiek dēvētas par «Perso», ir arī dažas labas īpašības, piemēram, elektroniskais paraksts, kas varētu uzlabot ar savu necaursitamību pazīstamās vācu birokrātijas darbu, norādīja eksperts.

«Vieglas atbildes nav. Dažas lietas iespējams uzlabot, taču es vienkārši neteiktu, ka tas ir tikai negatīvi, tikai tāpēc, ka pieļautas kļūdas,» atzina Ficmans.

Visas vecā parauga ID kartes būs derīgas līdz tajās norādītā termiņa beigām, lai gan Vācijas iedzīvotāji pēc izvēles varēs tās apmainīt pret jaunajām kartēm arī agrāk.