Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunais auto nodoklis uz «biezajiem» neattieksies

Tā secinājusi Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Viduža iepazīstoties ar Finanšu ministrijas izstrādāto Ministru kabineta noteikumu projektu «Kārtība, kādā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek labumu no darba vieglo pasažieru automobiļu izmantošanas personiskajām vajadzībām».

Jau noteikumu projekta nosaukumā un arī tā tekstā noteikts, ka «par vieglo pasažieru automobili uzskata automobili, kura transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītais transportlīdzekļa veids ir «vieglais pasažieru»».

Kad sākām apzināt ierakstus dažādās reģistrācijas apliecībās, secinājām, ka daudzu automašīnu, tostarp, «BMW X5», «BMW 330», «VW TOUAREG», «MERCEDES BENZ R 320», «TOYOTA YARIS», «OPEL CORSA» reģistrācijas apliecībās ieraksts ir «vieglais plašlietojuma», nevis pasažieru. Tātad uz šo automašīnu īpašniekiem nodoklis neattieksies.

Interesanta, protams, ir arī Finanšu ministrijas nostāja par automobiļa izmantošanu personiskajām vajadzībām neuzskatīt braucienu, ja minēto automobili izmanto personas, lai nokļūtu no savas dzīves līdz darba, dienesta vai amata pienākumu pildīšanas vietai un atpakaļ, ja to saprātīgā laika posmā nav iespējams veikt ar sabiedrisko transportu (izvērtējot sabiedriskā transporta izmaksas un patērēto laiku), vai arī, ja personas veselības stāvoklis liedz viņai izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus.

Būtu pamatoti, ka par automobiļa izmantošanu personiskajām vajadzībām neatkarīgi no «saprātīguma aprēķina» neuzskata braucienu attiecībā uz tām fiziskām un juridiskām personām, kuras nesaņem finansējumu no valsts budžeta līdzekļiem. Katrs uzņēmējs vai biedru naudu maksātājs ir tiesīgs izsķirt, vai izmantot šādu labumu sev un piešķirt to savam neparocīgi dzīvojošam darbiniekam. Taču Latvijas Veterinārārstu biedrība neizprot, kāpēc lai šādu papildus dotu labumu attiecinātu arī uz ierēdņiem un amatpersonām, kuras jau tā atalgojumu saņem no valsts budžeta līdzekļiem. Jautājums, kas un pēc kādiem kritērijiem vērtēs šo «saprātīgumu», un, kas dos atzinumu par personas veselības stāvoļa atbilstību sabiedriskajam transportam?

Veterinārārsta darbs no dzīves ir tik pat nenodalāms kā valsts prezidentam, ministru prezidentam. Veterinārārsta dzīvesvieta bieži vien ir arī viņa darba vieta, un veterinārārsts nekad nezina, kad sāksies un kad beigsies viņa darba diena. Autotransports veterinārārsta dzīvē ir darba rīks, kas nepieciešams, lai veterinārmedicīnisko pakalpojumu saņemtu jebkurš pacients neatkarīgi no savas atrašanās vietas. Bet vai tādēļ kāds plāno mūs izslēgt no šī nodokļa maksātāju loka vai piešķirt atvieglojumus, lai arī vairākās Eiropas valstīs veterinārārsti ir atbrīvoti pat no akcīzes nodokļa samaksas degvielai?

Cik ilgi Latvijā turpināsies prakse, ka lielākie nodokļu maksātāji būs tie cilvēki, kuriem naudas ir mazāk nekā tiem, kurus no nodokļu maksājumiem atbrīvo?

Veterinārārstu biedrība par saviem novērojumiem ir arī nosūtījusi vēstuli ministru prezidentam Valdim Dombrovskim un Finanšu ministrijai.