Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LB: valdības lēmums celt nodokļus bija kļūdains

Valdības lēmums celt nodokļus esošajā ekonomiskajā situācijā bija kļūdains, aģentūrai BNS atzina Latvijas Bankas ekonomikas eksperte Santa Bērziņa un piebilda, ka nodokļu celšana, īpaši, sadārdzinot darbaspēka izmaksas, ekonomikas atkopšanos neveicina un tie pie pirmās izdevības samazināmi.

Viņa uzsvēra, ka, vērtējot 2010.gada budžetu, secinājums neizbēgami ir pretrunīgs: labi, ka budžets pieņemts un laikā, kas ļauj pakāpeniski turpināt reformas un izvairīties no skarbas nepieciešamības pēkšņi sabalansēt budžetu, taču reizē jāapzinās, ka tas ir neizmantotu iespēju budžets.

«Vasarā nepaveiktais strukturālo reformu darbs 2010.gada budžetā valdībai licis ķerties pie ātriem risinājumiem, kas šajā tautsaimniecības situācijā ir kļūdaini - nodokļu celšana, īpaši, sadārdzinot darbaspēka izmaksas, ekonomikas atkopšanos neveicina. Tie pie pirmās izdevības samazināmi,» sacīja Bērziņa.

Cerīgi tas, ka gan valdība, gan opozīcijas pārstāvji ir izteikuši apņēmību tūlīt pēc jaunā gada reformām ķerties klāt. Tas ļautu turpmāk izvairīties no sasteigtu lēmumu pieņemšanas pēdējā brīdī, piebilda Bērziņa.

«Valdībai sekmīgi īstenojot apņemšanos tālāk sakārtot valsts budžetu atbilstoši pašreizējai ekonomiskajai realitātei - tēriņus maksimāli tuvinot iespējām -, pakāpeniski atjaunosies uzticība Latvijas tautsaimniecībai, vienlaikus stiprinot iespēju pāriet uz Eiropas Savienības kopējo valūtu eiro jau 2014.gadā,» teica Bērziņa.

Jau vēstīts, ka Saeima 1.decembrī ārkārtas sēdē apstiprināja 2010.gada budžeta projektu, kurā nodrošināta fiskālā konsolidācija 500 miljonu latu apmērā un kurā deficīts paredzēts zem 7,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamgad paredzēti 3,862 miljardi latu, kas ir par 160,2 miljoniem latu jeb 4% mazāk nekā 2009.gadā, savukārt valsts konsolidētā budžeta izdevumi paredzēti 4,386 miljardi latu, kas ir par 300,8 miljoniem latu mazāk jeb 6,4% mazāk nekā šogad. Šie rādītāji gan ir indikatīvi.

Nākamā gada budžetā veikta fiskālā konsolidācija par 500 miljoniem latu, kas arī ir saskaņota ar Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas tehnisko misiju. Fiskālās konsolidācijas pasākumi veikti, par 244,5 miljoniem latu samazinot izdevumus un par 255,5 miljoniem latu vairojot ieņēmumus, palielinot nodokļus un citus nenodokļu ieņēmumus.