Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pārtikas pakas trūcīgajiem ziemā nebūs

Trūcīgie Eiropas Komisijas finansētās pārtikas pakas šoziem vairs nevarēs saņemt, tiem atliek vien cerēt uz to palīdzību, ko sarūpējušas pašas labdarības organizācijas, ziņo Latvijas televīzijas raidījums «De facto».

Lai gan uzskaitot, kāda palīdzība paredzēta trūcīgajiem, valsts pārstāvji vienmēr atceras tur ieskaitīt Eiropas Komisijas finansētās pārtikas pakas, uz atbalstu reizi mēnesī saņemt pārtikas paku ar miltiem, makaroniem, vājpiena pulveri un pārslām trūcīgie nevar paļauties.
 
Tā, piemēram, Saldus, Dobeles, Preiļu un Ogres rajonos šogad pārtikas pakas vispār nav bijušas pieejamas. Lai arī produktu izdalīšana uzticēta četrām labdarības organizācijām, tās nav spējušas nodrošināt paku izdalīšanu visā Latvijas teritorijā. Sarkanajā Krustā atzīst – jā, izdales vietu ir bijis par maz. «Es nedomāju, ka tā ir mūsu vaina. Mēs nepieteicām izdales vietas arī Rīgā, jo mums nebija atbilstošu telpu,» tā «De facto» teica Sarkanā Krusta sekretariāta vadītāja Ināra Sniķere.

Tā, piemēram, Ogrē ik mēnesi būtu nepieciešamas vairāk nekā trīssimt pakas trūcīgajiem. Bet reāli šīs programmas ietvaros nav nevienas. Vietējā Sarkanā Krusta nodaļa esot aizmirsusi pakas pasūtīt. Tikmēr trūcīgos ēdina pašvaldība ar zupas virtuvi. Un cer, ka Eiropas Komisijas atbalsts pašvaldības trūcīgos sasniegs jaunajā gadā. Ogres sociālā dienesta vadītāja Inta Auziņa raidījumam atklāj: «Es domāju, ka viņi būs arvien vairāk, tieši kuri gribētu šīs pakas izmantot. Ikdienā mums ir ēdināšana, ne tikai parasta zupas virtuve, arī uz mājām vedam, Vidēji 40 cilvēki dienā, kurai bez maksas paēd. No jaunā gada mēs plānojam atvērt arī brīvdienās.«
 
Tomēr jau šobrīd iezīmējies vēl kāds nepatīkams pavērsiens. Paku ir krietni par maz. Piemēram – šogad novembrī bija 87 tūkstoši trūcīgo cilvēku, bet pārtikas pakas – uz pusi mazāk – 44 tūkstoši un decembra vidū visas jau ir izdalītas. Savukārt nākamās pakas trūcīgie var gaidīt ne agrāk kā pavasarī.

Par šo Eiropas Komisijas programmu atbildīga ir Zemkopības ministrija, kura tad arī sludina konkursus par pārtikas paku piegādi. Arī nākamajam gadam pasūtīto paku skaits jau šobrīd ir mazāks nekā to, kuri lūguši palīdzību un atzīti par trūcīgajiem. Zemkopības ministrijas ierēdne Kristīne Sirmā «De facto» skaidro, ka aprēķini par nepieciešamo paku skaitu veikti «ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī -  mēs palielinājām trūcīgo personu skaitu par 20 % un visus aprēķinus veicām uz 60 tūkstošiem, bet izdevās to skaitu palielināt vēl līdz 77 tūkstošiem.«
 
Tomēr jau šobrīd aprēķini liecina, ka trūcīgo skaits nākamgad būs krietni vairāk nekā šajā gadā, kopumā sasniedzot divsimt tūkstošus palīdzības prasītāju. Tas arī nozīmē, ka arī nākamajam gadam prasīto paku tik un tā būs par maz.  Iespējams, pakas dabūs tie, kuri pirmie atnāks, to nenoliedz Sarkanā krusta pārstāve, uzskatot, ka pārtikas paku pietrūks.

Eiropas Komisija šoruden palīdzības programmai izstrādāja jaunus nosacījumus, pēc tam noteikumus izmainīja Latvijas valdība un tikai tagad, kad nākamais gads jau uz sliekšņa, Zemkopības ministrija varēja sludināt konkursu par pārtikas piegādi. Faktiski tas nozīmē – pat tad, ja konkurss notiek bez jebkādas aizķeršanās, pirmās pārtikas pakas varētu būt pieejamas līdz ar pavasara atnākšanu martā. Tomēr prakse liecina, ka pēc palīdzības un atbalsta, tostarp tieši pārtikas pakām, trūcīgie visvairāk nāk ziemas mēnešos. Labklājības ministrijas ierēdne Anda Masejeva norāda, ka «vienlaikus ziemas mēnešos trūcīgo pēc palīdzības nāk vairāk – ja novembrī tie bija 85 000, tad vasaras mēnešos tie bija ap 50 tūkstošiem.«

Eiropas Komisija programmas īstenošanai Latvijā nākamgad atvēlējusi 3,6 miljonus latu. Nākamajā gadā ar Eiropas atbalstu tapušās pakas Latvijā izdalīs 17 labdarības organizācijas. Un tās, pēc ierēdņu teiktā, tad arī ir atbildīgas par pārtikas palīdzības sadali starp trūcīgajiem.