Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ignalinas slēgšana Latvijai dramatiski nekaitēšot

Ignalinas atomelektrostacijas (AES) pilnīga apturēšana 31. decembrī nebūs dramatisks pavērsiens Latvijas energoapgādē, pirmdien vēsta laikraksts «Diena». 

Elektroenerģijas piedāvājums Baltijas reģionā un tā tuvumā patlaban ir vairāk nekā pietiekams, lai apmierinātu ekonomiskās krīzes dēļ kritušo pieprasījumu. Tāpat reģiona energokompānijas, rēķinoties ar 1300 megavatu jaudas zaudēšanu līdz ar Ignalinas AES slēgšanu, gādājušas, lai tiktu iedarbinātas jaunas elektrību ģenerējošās jaudas. Cenu, visticamāk, pārsvarā ietekmēs tas, cik izdevīgi nosacījumi būs elektroenerģijas importam no Krievijas.

«Pēdējos gados Baltijas reģionā bez Latvijas jaunajām ģenerējošām jaudām Rīgas TEC stājušās ierindā arī jaunas elektriskās jaudas Igaunijā, Lietuvā un Kaļiņingradā. Krievijā ir pietiekamas ģenerējošās jaudas eksportam. Sakarā ar kopējo elektrības patēriņa samazinājumu papildu piedāvājums tuvākā laikā nebūs vajadzīgs. Situāciju noteiks tirgus marginālās cenas. Tām pieaugot, tiks būvētas jaunas elektrostacijas,» laikrakstam skaidro «Latvenergo» pārstāvis Andris Siksnis.

Baltijai ir paveicies, ka Ignalinas AES slēgšana sakritusi ar ekonomisko krīzi, kas, kā lēš eksperti, pieprasījumu pēc elektroenerģijas samazinājusi par apmēram 20%.

Tomēr, kā uzsver enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš, «trekno» gadu elektroenerģijas patēriņa straujais pieaugums savulaik patiešām radīja bažas, ka ģenerējošās jaudas reģionā, tostarp Krievijā, nebūs pietiekamas, lai apmierinātu pieprasījumu. Tāpat jāņem vērā, ka krīze neilgs mūžīgi un elektroenerģijas patēriņš Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, uz vienu iedzīvotāju ir tik zems, ka, visticamāk, tiklīdz situācija uzlabosies, tas atsāks augt, norāda eksperts.

Elektroenerģijas cenas attīstību eksperti atturas prognozēt. Izskanējis, ka Lietuva nākamgad sagaida elektrības cenas kāpumu par 30%.

31. decembrī tiks apturēta Ignalinas AES otrā energobloka darbība — no tā brīža Lietuva paliks bez galvenā elektroenerģijas ražotāja. Pārbaudot gatavošanos AES slēgšanai, Lietuvas Valsts kontrole konstatējusi nopietnas neizdarības, kas liks arī turpmāk dārgi uzturēt darbību apturējušo AES. Prezidente Daļa Grībauskaite jau paziņojusi, ka pieprasīs saukt pie atbildības personas, kas pieļāvušas nolaidību, sagatavojot AES darbības apturēšanai.

Eksperti uzskata, ka pat pēc abu reaktoru darbības apturēšanas AES ekspluatāciju nevarēs pārtraukt. Tā kā izstrādātās kodoldegvielas glabātavu celtniecība ir aizkavējusies, reaktorā joprojām paliks kodolkasetes. Reaktora dzesēšanai būs nepieciešams liels daudzums elektroenerģijas, tāpēc Ignalinas AES būs viens no pieciem lielākajiem elektroenerģijas patērētājiem valstī. Saskaitot tiešās un netiešās izmaksas, katru turpmāko gadu AES būs jātērē 70–80 miljoni eiro.

Slēgt abus Ignalinas AES energoblokus Lietuva apņēmās, iestājoties Eiropas Savienībā. Abu pušu parakstītais protokols paredz, ka pirmais energobloks jāslēdz līdz 2005. gadam, otrais — līdz 2009. gada beigām. Lai gan patiesībā pirmo reizi slēgt AES Lietuva apņēmās jau 1994. gadā, kad no Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas saņēma 32,8 miljonus ekiju AES drošības stiprināšanai. Pretim Lietuva apsolīja nemainīt pret jauniem kodoldegvielas kanālus pēc tam, kad beidzas to ekspluatācijas laiks.

Līdz šim Lietuva no Eiropas Savienības AES slēgšanai saņēmusi aptuveni 1,3 miljardus eiro, taču kopējie izdevumi būs divas reizes lielāki — ap 2,5 miljardiem eiro. Liela daļa jau saņemtās naudas ir notērēta, taču galvenie objekti — izstrādātās kodoldegvielas glabātuve (B1) un vēl trīs ēku kompleksi, kas paredzēti radioaktīvo atkritumu glabāšanai, — vēl nav uzcelti. Lietuvas enerģētikas viceministrs Roms Šveds norāda, ka projekta B1 celtniecība kavēsies par 31 mēnesi. Sākotnēji to tika plānots pabeigt 2009. gada 31. augustā. Tagad šis datums pārcelts līdz 2011. gada 29. martam, raksta «Diena».