Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ARTA valstsvīriem dāvinās tukšus traukus ar melnu etiķeti

Par valsts ekonomikas, finanšu un iekšlietu politiku atbildīgie ministri, valdības vadītājs un vairāku Saeimas komisiju priekšsēdētāji Ziemassvētku apsveikumu no Alkohola nozares uzņēmumu apvienības (ARTA) šogad saņems simboliskā  tukšā 0,7 litru tilpuma degvīna pudelē ar melnu lentīti, krustu un drūmu etiķeti «Legālais alkohols 2009». Ko nesīs valsts politika nākamajos gados — nav skaidrs, portālam «Apollo» pavēstīja ARTA biedri.

«Diemžēl dāsnās dāvanas šogad izpaliek, un tas ir viss, ar ko varam iepriecināt, — gan tiešā nozīmē, gan simbolizējot valsts ieņēmumus no akcīzes nodokļa, ko ienes legālās alkohola nozares uzņēmumi,» rakstīts ARTA Ziemassvētku apsveikumā valsts premjeram, ekonomikas, finanšu, iekšlietu ministram un atbildīgajām amatpersonām, kā arī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājam.

«2009. gads paliks nozares uzņēmēju atmiņā kā netālredzīgu, destruktīvu, uzņēmējdarbību graujošu lēmumu gads un nelegālās uzņēmējdarbības triumfa gājiens, kas, pēc aplēsēm, veido jau 30% no visa Latvijas alkohola tirgus,» teikts simboliskajā ARTA biedru apsveikumā.  

Legālo alkoholisko dzērienu (izņemot alu) nozare ilgstoši bijusi viens no lielākajiem akcīzes nodokļu ienākumu avotiem valstij. Šogad realizētās sektora nodokļu politikas un ēnu ekonomikas uzplaukuma rezultātā legālā alkohola industrija piedzīvojusi 30% kritumu.

ARTA biedri uzsver, ka potenciāli neieņemtie nodokļi — aptuveni 68,8 miljoni latu, ko valsts zaudēja uz nelegālā alkohola tirgus rēķina (ņemot par pamatu akcīzes ieņēmumus no legālā alkohola tirgus litrāžas un nelegālā tirgus īpatsvara pieaugumu līdz 30%), — varēja tikt novirzīti, piemēram, to budžeta vajadzību segšanai, kuru dēļ bija steigā jāveic beidzamie starptautisko aizdevēju prasītie budžeta konsolidācijas pasākumi.

Pieņemot, ka Ziemassvētki tomēr ir vēlējumu laiks un daži no tiem arī piepildās, alkohola nozari pārstāvošie uzņēmēji izteikuši arī savas vēlmes:

• gribētos pieņemt izmaiņas Krimināllikumā un Administratīvo pārkāpumu kodeksā, paredzot sodus par preču zīmju viltošanas mēģinājumu;
• palielināt policijas tiesības iekļūt telpās, kurās notiek nelegālā alkohola tirdzniecība vai uzglabāšana;
• ierobežot valstī ievedamā alkohola apjomu bez akcīzes nomaksas, atļaujot ievest tikai vienu reizi diennaktī;
• atcelt legāla alkohola tirdzniecības ierobežojumus, lai atņemtu papildu tirdzniecības iespējas ēnu ekonomikai;
• panākt akcīzes līmeņa starpības samazinājumu starp Latviju un Krieviju, Baltkrieviju, Ukrainu — vai nu veicinot akcīzes nodokļa celšanu kaimiņvalstīs un/vai samazinot akcīzes nodokļa līmeni Latvijā;
• domāt par to, kā sekmēt policijas aktīvu ieinteresētību nelegālā alkohola apkarošanā, piemēram, izmantot tās darba nodrošināšanai daļu no akcīzes nodokļa ieņēmumiem.

ARTA reģistrēta 2009. gada februārī un apvieno Latvijas alkohola nozares ražotājus un izplatītājus. Apvienība dibināta, lai veidotu sociāli atbildīgu, saprātīgi un stabili regulētu stipro dzērienu patēriņa tirgu Latvijā un attīstītu auglīgu dialogu ar valdību par nozares jautājumiem.