Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LTAB aktivizējas regresa prasību atgūšanā par neapdrošinātu auto izraisītām avārijām

Saskaņā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) datiem šā gada deviņos mēnešos kopējā iesniegto regresa prasību summa pret ceļu satiksmes negadījumu izraisītājiem, kuri ceļu satiksmē piedalījušies bez OCTA, jau sasniedz 1,5 miljonus latu, informē LTAB sabiedrisko attiecību konsultante Inese Ozoliņa.

Šajā laika posmā regresa prasībās jau atgūti 634,7 tūkstoši latu. Salīdzinājumam — pērn visa gada laikā regresa prasībās atgūtā summa veidoja 421,5 tūkstošus latu. 

Vienlaikus LTAB sācis izglītojošu kampaņu televīzijā, lai autoīpašniekiem laikus atgādinātu, ka saskaņā ar likumu, ja ceļu satiksmes negadījums tiek izraisīts ar neapdrošinātu auto, cietušajiem zaudējumi sākotnēji tiek atlīdzināti no OCTA garantijas fonda, bet vēlāk ar regresa prasībām atgūti no neapdrošinātā auto īpašnieka vai vadītāja.

2008. gada deviņos mēnešos atgūto regresa prasību summa veidoja 334,1 tūkstoti, kas ir uz pusi mazāk nekā šogad tādā pašā laika posmā.

Juris Stengrevics, LTAB valdes priekšsēdētājs: «Regresa prasību pieaugums lielā mērā skaidrojams ar neapdrošinātu auto īpatsvara pieaugumu pagājušā gada beigās un šā gada sākumā, kā arī ar mūsu kā garantijas fonda administratora aktīvāku darbību līdzekļu atgūšanā. Jāmin, ka regresa prasības tiek ierosinātas tikai pēc tam, kad cietušajiem ir izmaksātas atlīdzības no OCTA garantijas fonda, tāpēc daļa lietu ir par gadu un vēl agrāk notikušiem ceļu satiksmes negadījumiem.»

Šogad deviņos mēnešos vidējās izmaksas lielums uz vienu notikušo apdrošināšanas gadījumu no OCTA garantijas fonda bija 876 lati, kas ir par 12 latiem lielāks par vidējās izmaksas lielumu tādā pašā laika posmā 2008. gadā.

Stengrevics: «Pērnā gada beigās neapdrošināto auto izraisīto negadījumu īpatsvars pārsniedza 3%. Pašlaik neapdrošināto transportlīdzekļu īpatsvaram ir tendence vairs nepieaugt, pēdējos mēnešos pat vērojams neliels samazinājums.»

No OCTA garantijas fonda tiek atlīdzināti zaudējumi arī par negadījumiem, kurus izraisījis nenoskaidrots transportlīdzeklis (bet cietis gājējs vai riteņbraucējs), kā arī zagts transportlīdzeklis.

Saskaņā ar LTAB datiem 2009. gada deviņos mēnešos kopumā pieņemti 1468 lēmumi par atlīdzību izmaksām no OCTA garantijas fonda par kopējo summu 1,26 miljoni latu.

No 1997. gada, kad Latvijā tika ieviesta transportlīdzekļu īpašnieku obligātā civiltiesiskā apdrošināšana, OCTA garantijas fondā uzkrāti vairāk nekā 19 miljoni latu.

Pieaug parādnieku skaits

Saskaņā ar OCTA likumu par neapdrošināta auto izraisītajiem ceļu satiksmes negadījumiem izmaksātās atlīdzības regresa ceļā jāatgūst no vainīgā transportlīdzekļa vadītāja vai juridiskā īpašnieka. Sākotnēji vainīgajai pusei tiek piedāvāts situāciju atrisināt pirmstiesas ceļā, abpusēji vienojoties par līdzekļu atmaksas kārtību. Ja vainīgā puse tomēr atsakās labprātīgi atlīdzināt cietušajiem izmaksātās atlīdzības no OCTA garantijas fonda, lieta saskaņā ar likumu tiek izskatīta tiesā, un šie līdzekļi tiek atgūti piespiedu kārtā, ieturot no ienākumiem vai ar tiesu izpildītāju starpniecību apķīlājot mantu.

Stengrevics: «Pasliktinoties situācijai Latvijas ekonomikā, pieaudzis to personu skaits, kas izvairās no regresa atmaksas, neraugoties uz tiesas spriedumu. Tādēļ OCTA garantijas fonds ir noslēdzis sadarbību ar vairākām parādu piedziņas kompānijām, lai efektīvāk OCTA garantijas fondā atgūtu līdzekļus. Jāņem vērā, ka OCTA garantijas fondu galvenokārt veido apdrošinātāju iemaksas no apzinīgo auto īpašnieku OCTA.»

Par garantijas fondu

Garantijas fonda administrēšanas funkcijas veic LTAB, un izmaksas no šā fonda tiek veiktas par tiem ceļu satiksmes negadījumiem, kuros cietušais nevar saņemt atlīdzību no apdrošinātāja, jo zaudējumus radījis transportlīdzekļa īpašnieks, kurš savu civiltiesisko atbildību nav apdrošinājis vai zaudējumus radījuši nenoskaidroti un zagti transportlīdzekļi. No šā fonda cietušajiem atlīdzības tiktu izmaksātas arī gadījumos, ja kāds no apdrošinātājiem kļūtu maksātnespējīgs. Atlīdzības no garantijas fonda saņem ne tikai par negadījumiem, kas notikuši Latvijā, bet arī Eiropas ekonomikas zonas valstīs un Šveicē.

Garantijas fondam ir ļoti liela nozīme OCTA tirgū. No apdrošinātāju iemaksām izveidotais OCTA garantijas fonds kalpo arī kā garantija apdrošinātāja spējai nodrošināt finansiālās saistības maksātnespējas gadījumā, šādā veidā nodrošinot OCTA tirgus stabilitāti un pasargājot no krasām svārstībām.