Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Agri sākta dzimumdzīve var novest pie vēža

Britu zinātnieki atraduši saistību starp agru dzimumdzīves sākšanu un dzemdes kakla vēzi.

Pēc žurnālā «British Journal of Cancer» publicētajiem secinājumiem, nodarbošanās ar seksu agrā vecumā var palielināt risku saslimt ar dzemdes kakla vēzi, vēsta «BBC News». Zinātnieki mēģināja noskaidrot, kāpēc nabadzīgākajām sievietēm saslimšanas risks ir lielāks. Izrādījās, ka viņas dzimumattiecības sāk aptuveni par četriem gadiem agrāk nekā to turīgākās vienaudzes. Iepriekš tika uzskatīts, ka šāda atšķirība ir tāpēc, ka nabadzīgākajos rajonos vājāk darbojas profilakses programmas, taču, pēc pēdējiem pētījumiem, tas tomēr nav galvenais faktors.

Kaut arī atšķirības saslimšanā ar dzemdes kakla vēzi starp nabadzīgām un bagātām sievietēm novērojamas visā pasaulē, kāpēc tā notiek, joprojām nav skaidrs. Īpaši tamdēļ, ka aplipināšanās ar papilomas vīrusu (infekcija, kura tiek nodota dzimumceļā un vairākumā gadījumu saistīta ar dzemdes kakla vēzi) ir aptuveni vienāda abām grupām.

Šo pētījumu veica Starptautiskā vēža saslimšanu pētīšanas aģentūra, un tajā piedalījās aptuveni 20 000 sieviešu. Tā gaitā apstiprinājās, ka augstāka saslimšanas ar dzemdes kakla vēzi pakāpe nav saistīta ar augstāku inficēšanos ar papilomas vīrusu. Taču noskaidrojās, ka meitenes no nabadzīgajām ģimenēm stājas dzimumattiecībās daudz agrākā vecumā, un tas arī izskaidro, kāpēc viņām saslimšanas divkāršojas. Nozīme ir arī tam, kādā vecumā sievietei piedzimst pirmais bērns. Taču dzimumattiecību partneru skaits un smēķēšana nekādi neietekmē saslimšanas ar dzemdes kakla vēzi risku.

Kā stāsta pētnieku grupas vadītāja Silvija Frančezi, pētījuma rezultāti attiecas ne tikai uz jaunām meitenēm. Saslimšanas risks ar dzemdes kakla vēzi ir augstāks arī tām sievietēm, kuru pirmais dzimumakts ir bijis 20, bet ne 25 gadu vecumā. «Pēc mūsu pētījuma rezultātiem, nabadzīgākas sievietes dzimumdzīvi sāk aptuveni par četriem gadiem ātrāk. Tamdēļ, iespējams, viņas aplipinās ar papilonas vīrusu daudz agrākā vecumā, kas vīrusam dod vairāk laika aizraisīt sekas, kuras var novest pie vēža attīstības,» uzskata Frančezi.

Britu vēža pētījumu organizācijas preses dienesta vadītājs doktors Leslijs Vokers atzīmē, ka pētījumu gaitā tika aizskarti ļoti interesanti jautājumi. «Kaut arī aplipināties ar cilvēka papilomas vīrusu sievietes var jebkurā vecumā, inficēšanās agrā vecumā var būt īpaši bīstama, jo tai ir laiks radīt kaitējumu, kurš galu galā noved pie vēža. Svarīgi ir tas, ka šā pētījuma rezultāti apstiprināja: vajadzīga vakcinācija pret šo vīrusu skolās, īpaši nabadzīgākajos rajonos, vēl pirms tā vecuma, kad meitenes sāk dzimumattiecības.»