Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šogad būtiski pieaudzis reģistrēto biedrību skaits

Uzņēmumu reģistrs apkopojis datus par šā gada tendencēm uzņēmumu un nevalstisko organizāciju reģistrācijā, likvidācijā, maksātnespējā un komercķīlās.

«Šā gada laikā jaunu uzņēmumu reģistrācija notika vienmērīgi, īpaši liels reģistrēto jauno uzņēmumu skaits kādā mēnesī nebija vērojams. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājies komercreģistrā reģistrēto grozījumu un izmaiņu apjoms, būtiski pieaudzis reģistrēto biedrību skaits,» portālam «Apollo» norāda Uzņēmumu reģistra galvenais valsts notārs Ringolds Balodis.

Vismazākais jaundibināto uzņēmumu skaits bija maijā (671), bet vislielākais martā (868). Salīdzinot jaunākos datus (šā gada novembri ar pagājušā gada to pašu mēnesi), SIA skaits palielinājies no 518 pagājušajā gadā līdz 650 šā gada novembrī.

Izslēgto uzņēmumu skaits svārstījās pa mēnešiem — no 160 līdz 269 izslēgtiem uzņēmumiem mēnesī. Vidēji 6% izslēgšana no reģistra notikusi reorganizācijas rezultātā, 30% izslēgšana notikusi likvidācijas procesa rezultātā, bet pārējos gadījumos (vidēji 64%) maksātnespējas procesa rezultātā.

Salīdzinot ar pagājušo gadu, aktīvāks kļuvis nevalstiskais sektors. Reģistrēto biedrību skaits palielinājies no 1092 pagājušajā gadā līdz 1384 šā gada novembra beigām.

Gada otrajā pusē būtiski palielinājies ierosināto fizisko personu maksātnespējas procesu skaits (no sešiem gadījumiem jūnijā līdz 23 oktobrī un 18 novembrī).

Tā kā tiesiskās aizsardzības procesa un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesa regulējumu uzlabo, šo procesu ierosināšanas skaits palielinājies pēdējos divos mēnešos.

Kopumā ierosināto maksātnespējas procesa lietu skaits visa gada laikā ir palielinājies, tomēr maksātnespējas procesu pasludina apmēram 80% gadījumu.

Reģistrēto jaunu komercķīlu skaits gada pirmajā pusē bija vienādā līmenī, nedaudz pieaugot augustā. Tas ļāva secināt, ka bankas pamazām atsāka kreditēšanu, bet jau nākamajā un turpmākajos mēnešos jaunu komercķīlu skaits atkal samazinājās.

Bankas pārskatīja noslēgtos līgumus, finansēšanas noteikumus un atmaksas termiņus, tāpēc pieauga komercķīlās veikto grozījumu skaits. Oktobrī strauji palielinājās banku iesniegto paziņojumu par komercķīlas tiesības izlietošanu skaits. Šī tendence arī pašlaik turpinās, kas norāda uz komercķīlas devēju (parādnieku) nespēju nokārtot savas parādsaistības kredītiestādēs.

Ņemot vērā jaunu uzņēmumu reģistrācijas tendences pēdējo divu gadu laikā, prognozējamais jaundibināto uzņēmumu pieaugums varētu būt ap 10%. Šī prognoze balstās uz «Koncepcijas par mikrouzņēmumu atbalsta pasākumiem» ietvaros plānotajiem atvieglojumiem administratīvā sloga samazināšanai uzņēmuma dibināšanas posmā: pamatkapitāla iemaksu, reģistrācijas valsts nodevu un parakstu apliecināšanas valsts nodevu samazināšanu.

Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumā nesen veikti grozījumi ar mērķi noregulēt situāciju saistībā ar nepārreģistrētajiem uzņēmumiem. Grozījumi paredz, ka nākamgad Uzņēmumu reģistrs bez likvidācijas procedūras no uzņēmumu reģistra žurnāla izslēgs visus tos nepārreģistrētos uzņēmumus, kuriem pēc noteiktā termiņa nebūs pieteikts likvidators. Izslēgšana varētu sākties nākamā gada marta beigās, un šādu uzņēmumu skaits varētu būt aptuveni 5500.