Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperte: krīze latviešus nav izmācījusi

«Mājokļu cenu kritums ir apturēts,» tā situāciju nekustamo īpašumu tirgū laikrakstam «[s:30203]» skaidrojusi Nekustamā īpašuma profesionāļu asociācijas direktore Vera Arsijenkova. Viņa norāda, ka vērojams pat būtisks cenu pieaugums atsevišķos tirgus segmentos. Piemēram, ja vēl vasarā sērijveida mājā vienistabas dzīvokli varēja iegādāties par 13 līdz 14 tūkstošiem eiro, tad šodien arī par 20 tūkstošiem šādu darījumu noslēgt būtu grūti.

Novērota tendence, ka iedzīvotāji kredītus vairāk aizņemas dažādās firmās, nevis bankās, jo firmās ir mazāk stingri noteikumi kredīta izsniegšanai.

Pēc Nekustamā īpašuma profesionāļu asociācijas pārstāvju teiktā, gandrīz visas bankas šodien pieprasa, lai pēc kredīta nomaksas uz katru aizņēmēja ģimenes locekli paliktu 250 latu mēnesī. Tas nozīmē, ka ikmēneša ienākumiem šādā trīs cilvēku ģimenē jābūt ne mazāk kā 1000 latiem, ja pieņem, ka kredītmaksa ir 250 latu. Firmām par labu kalpo arī fakts, ka  pie šā brīža nodokļu sistēmas daļa algu tiek maksāta aploksnēs un oficiāli uzrādīt savus ienākumus daudziem nav viegli.

Firmas šim jautājumam pieiet daudz lojālāk nekā bankas, kaut gada procenti ir ievērojami lielāki. Turklāt firmas slēdz tādus līgumus, ka kredīta neapmaksāšanas gadījumā klients bez liekiem jautājumiem spiests atbrīvot dzīvokli. Diemžēl cilvēki nedomā par nākotni un uzskata: ja viņiem problēmu ar naudu nav šodien, tā būs mūžīgi. «Krīze diemžēl cilvēkus nav izmācījusi, īpaši jaunos,» uzskata Vera Arsijenkova.