Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mediķi svētkos aicina ievērot piesardzību un saudzēt veselību

Ziemassvētku un Jaungada brīvdienās Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi aicina Latvijas iedzīvotājus būt piesardzīgiem - saudzēt savu un sev tuvāko veselību.

*Ja svētkos tiek lietots alkohols, jāievēro mērenība.
 
*Nedrīkst sēsties pie stūres pēc alkohola lietošanas – tā jūs pasargāsiet sevi un citus no iespējamās nelaimes! Alkohola ietekme uz organismu saglabājas ilgstoši - arī pēcsvētku dienas rītā alkohola koncentrācija asinīs joprojām pārsniegs pieļaujamo normu.

*Lai nerastos gremošanas traucējumi un citas ar kuņģa – zarnu traktu saistītas problēmas, tradicionālos Ziemassvētku ēdienus negatavojiet treknus. Lai izvairītos no smaguma sajūtas, piemēram, pēc cepeša ēšanas, to ieteicams baudīt kopā ar vārītiem dārzeņiem vai no dārzeņiem taisītiem salātiem, nevis kartupeļiem un kāpostiem.

*Lai pasargātu sevi no dažādām zarnu trakta infekcijām, gaļa un zivis kārtīgi jāizcep vai jāizvāra.

*Izvairieties no tādu produktu iegādes, kas ātri bojājas, it īpaši, ja tie netiek uzglabāti ledusskapjos vai ledusskapja vitrīnās. Nepieļaujiet, lai pagatavotie ēdieni ilgi atrastos istabas temperatūrā - uzglabājiet tos nelielos traukos ledusskapī.

*Bieži un rūpīgi mazgājiet rokas, pārliecinieties, ka to dara arī bērni.

*Ievērojiet ugunsdrošības noteikumus  - neatstājiet bez uzmanības aizdegtas sveces, ar svecēm rotātus Adventes vainagus un eglītes. Neatstājiet bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes.

*Atcerieties, ka ar pirotehniku nedrīkst rīkoties cilvēks, kurš no pārdevēja nav saņēmis lietošanas un drošības instrukciju. Ja iegādājaties pirotehniku, tad tikai no zinošiem pārdevējiem un speciālos veikalos, kur to atļauts pārdot. Nekad neiegādājieties pirotehniku «no rokas» - tā var būt nekvalitatīva.

*Nekādā gadījumā nemēģiniet pirotehniku izgatavot paši un nedarbojieties ar to, esot alkohola reibumā. Rūpīgi iepazīstieties ar lietošanas instrukciju. Raugieties, lai pirotehnikas izstrādājumi nenonāk nepilngadīgo rokās, kā arī stāstiet saviem bērniem par to, cik nopietnas sekas var būt, ja, lietojot pirotehniku, netiek ievērota tai klāt pievienotā pamācība un drošības noteikumi. Ja kādu raķeti neizdodas «iedarbināt», nedrīkst to palaist vēlreiz vai pētīt un mēģināt saskatīt, kas nav kārtībā. Pirotehniku nekādā gadījumā nedrīkst vērst pret sevi vai apkārtējiem. Atcerieties: raķete var traumēt ne tikai cilvēkus, bet arī ielidot māju logos, balkonos un malkas šķūņos.

*Gadījumā, ja svētkus svinēsiet ārpus mājas, piemēram, mežā, pārliecinieties vai esat sagatavojies un jums ir līdzi viss nepieciešamais – uzlādēts mobilais telefons, pietiekams degvielas daudzums transporta līdzekļa bākā, silts dzēriens, pārtika, maiņas drēbes un apavi u.c. jums nepieciešamas lietas.

Gadījumā, ja ir gūta trauma, rīkojieties šādi:

*Jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība (no fiksētajiem tālruņiem zvanot uz numuru 03, no mobilajiem tālruņiem – uz numuru 112) - neprofesionālim izvērtēt traumas nopietnību ir grūti.
*Ja savainotā ķermeņa daļa stipri asiņo, jāuzliek žņaugs (piemēram, uz ekstremitātes) vai arī pie brūces (piemēram, uz sejas) jāpieliek tīrs, sauss pārsējs un jāpiespiež.

*Nekādā gadījumā brūces apstrādei nevajadzētu izmantot spirtu saturošus šķidrumus, jo tie vēl vairāk apdedzinās savainojumu. Ja ir iespēja, brūci var nomazgāt ar tīru ūdeni.

*Ja norauta kāda ķermeņa daļa, tā jāieliek tīrā, sausā polietilēna maisiņā. Šis maisiņš  labi jāaizsien un jāievieto citā maisiņā ar vēsu ūdeni. Norauto ķermeņa daļu nekādā gadījumā nedrīkst likt uz ledus, jo tā sasals un to piešūt atpakaļ vairs nebūs iespējams.

*Cietušajam jāatturas no ēšanas, dzeršanas, alkohola lietošanas, viņš jāapgulda tā, lai viņam pēc iespējas mazāk sāpētu.

*Ja cilvēks ir smagi cietis, viņu nevajadzētu vest uz slimnīcu pašu spēkiem - tas jāuztic mediķiem - neprasmīga transportēšana var pasliktināt cietušā stāvokli. Tomēr ir gadījumi, kad cietušais nevar gaidīt, kad ierodas mediķi vai pie cietušā nav iespējams piebraukt.  Tādos gadījumos jānodrošina apstākļi, lai medicīniskais transports var nokļūt pie cietušā (piemēram, jānošķūrē sniegs no ceļa) vai cietušais jāaizved līdz iepriekš norunātais satikšanās vietai, kur gaidīs medicīniskais transports.

*Dažreiz, savainojoties alkohola reibumā, cilvēks var nejust, ka gūta nopietna trauma. Pēc atskurbšanas, jūtot lielas sāpes, nekavējoties jāvēršas pēc mediķu palīdzības.

Atgādinām, ka joprojām ir gripas sezona un gadījumā, ja esat saslimis, palieciet mājās un nedodieties uz svētku svinībām – tā jūs saudzēsiet savu un apkārtējo veselību.