Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamgad prognozē elektroenerģijas cenu pieaugumu par 30%

Vērtējot to, kas sagaida Latvijas un Baltijas elektroenerģijas tirgu 2010.gadā, AS «Latvenergo» eksperti paredz, ka Baltijas tirgū cenas varētu palielināties par aptuveni 30%, liecina AS «Latvenergo» žurnāla «Energo Forums» pēdējā numurā publicētais.

«Elektroenerģijas tirgus cenu nosaka pēdējais dārgākais piedāvājums. Šobrīd, pirms Ignalinas atomelektrostacijas (AES) slēgšanas, tas ir Narvas degakmens elektrostaciju energobloku saražotā enerģija (47,1 eiro par megavatstundu (EUR/MWh). Pēc Ignalinas AES slēgšanas pēdējais dārgākais piedāvājums varētu būt Lietuvas Elektrēnu elektrostacijas energobloku saražotais (66,4 EUR/MWh). Tādējādi elektroenerģijas tirgus cena Baltijā teorētiski varētu pieaugt par 30%-40%. Tas varētu būt maksimālais pieaugums 2010.gadā, gan pie nosacījuma, ja nemainās energoresursu un CO2 emisijas cenas,» paredz AS «Latvenergo» Attīstības daļas vadītājs Oļegs Linkevičs.

2010.gadā ievērojami mainīsies elektroapgādes struktūra Baltijā, lēš Linkevičs. Pēdējo gadu laikā Baltijas elektroenerģijas bilancē Ignalinas AES nodrošināja apmēram trešdaļu (36%). Pēc Ignalinas AES slēgšanas dabasgāzes elektrostaciju īpatsvars elektroenerģijas bilancē pieaugs no 19% līdz 33%, degakmens staciju īpatsvars – no 30% līdz 37%, vēja elektrostaciju īpatsvars – no 1% līdz 4%. Apmēram 12% elektroenerģijas tiks importēti, secina Linkevičs.

Varētu celties arī elektroenerģijas pārvades pakalpojuma cena. Tas atkarīgs no tā, cik ātri tiek ieviestas uz tirgus principiem balstītas pārvades sastrēgumu novēršanas metodes, norāda AS «Latvenergo» elektroenerģijas pārdošanas direktors Dāvis Skulte.

Savukārt AS «Latvenergo» stratēģiskās attīstības direktors Alnis Bāliņš uzsver, ka par cenu līmeņiem šobrīd grūti runāt, to rādīs laiks.

«Regulatori un politiķi centīsies ierobežot cenas augšanu, līdz ar to iespējams, ka cena neatspoguļos patieso elektroenerģijas tirgus cenu. «NordPool» biržas mehānisms vēl nebūs pilnībā izveidojies un nostabilizējies, lai kalpotu par patiesu Baltijas elektroenerģijas cenas noteicēju. Tāpat varam sagaidīt lielas svārstības vai «klusuma periodus», kad cena netiek noteikta, jo nav notikusi tirdzniecība,» paredz eksperts.