Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība beidzot vienojas par jauno auto nodokli

Valdība balsojot pieņēma kārtību, kādā tiks piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) par gūto labumu no darba devējam (uzņēmumam) piederoša vieglā pasažieru automobiļa izmantošanas personīgām vajadzībām.

Pret noteikumu projektu iestājās reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (TP), uzsverot, ka noteikumi nav pienācīgi sagatavoti un nenodrošinās iepriekš plānotos fiskālos ieņēmumus. Zalāns uzsvēra, ka ir pret šiem noteikumiem, un rosināja ministrus balsot.

Pret noteikumiem bija arī ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP), vēl trīs ministri atturējās, tomēr ar balsu vairākumu kārtība tika pieņemta.

Noteikumi paredz, ka darba devējam katru ceturksni būs jāsagatavo un līdz nākamā ceturkšņa pirmā mēneša 20. datumam jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā pārskats par labumu, par kādu darba devējs palielinājis labuma guvējam ar nodokli apliekamo ienākumu no darba devēja vieglā pasažieru automobiļa izmantošanas personīgām vajadzībām. Ja darba devējam piederošu vai darba devēja rīcībā esošu automobili personīgām vajadzībām izmantos vairākas personas, labuma sadalījumu starp labuma guvējiem noteiks darba devējs.

Ja pārskats netiks iesniegts Valsts ieņēmumu dienestā noteiktajā termiņā, tiks uzskatīts, ka darba devējam piederošie vai darba devēja rīcībā esošie vieglie pasažieru automobiļi attiecīgajā pārskata ceturksnī netiek izmantoti personīgām vajadzībām.

Pēc finanšu ministra Einara Repšes (JL) ierosinājuma, no grozījumiem tika izņemts Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras ierosinājums, ka par automobiļa izmantošanu personiskām vajadzībām neuzskata braucienu, kad minēto automobili izmanto, lai nodrošinātu personas nokļūšanu no viņa dzīves līdz darba, dienesta vai amata pienākumu pildīšanas vietai un atpakaļ, ja to saprātīgā laika posmā nav iespējams veikt ar sabiedrisko transportu (izvērtējot sabiedriskā transporta izmaksas un patērēto laiku) vai arī gadījumā, ja personas veselības stāvoklis liedz viņai izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus.

Ja Valsts ieņēmu dienests konstatēs, ka darba devējam piederošs vai darba devēja rīcībā esošs automobilis, kurš izmantots personīgām vajadzībām, nav iekļauts pārskatā, Valsts ieņēmumu dienests saskaņā ar likumu «Par nodokļiem un nodevām» aprēķinās nesamaksāto nodokli par labumu, kas gūts, izmantojot minēto automobili personīgām vajadzībām, kā arī sodīs un iekasēs nokavējuma naudu par attiecīgo periodu.

Ja labuma guvējs kompensēs darba devējam izdevumus par automobiļa izmantošanu personīgajām vajadzībām, par labumu no automobiļa izmantošanas personīgām vajadzībām uzskatīs minētā labuma un darba devējam samaksātās kompensācijas starpību.

Par vieglo pasažieru automobili šo noteikumu izpratnē uzskata vieglo automobili, kas pēc savas konstrukcijas un iekšējā aprīkojuma ir paredzēts pasažieru un to bagāžas pārvadāšanai un kuram papildu vadītāja sēdeklim ir ne vairāk kā astoņas sēdvietas, un kas reģistrēts kā vieglais, vieglais pasažieru vai vieglais plašlietojuma automobilis.

Par darba devēja rīcībā esošu automobili uzskata arī tādu automobili, kura īpašnieks ir cita persona, bet tas atrodas darba devēja turējumā vai valdījumā, vai kuru nodrošina cita persona.

Līdz ar to par automašīnu izmantošanu līdz 1500 kubikcentimetriem (cm3), kā arī elektromobiļiem būs jāmaksā 40 latu mēnesī, no 1500 līdz 2500 cm3 — 70 latu, no 2500 līdz 3500 cm3 — 100 latu, virs 3500 cm3 — 150 latu. Tā ir summa, no kuras tiek rēķināts IIN 26% apmērā. Sākotnēji bija plānots, ka tiem, kuri lieto dienesta auto arī personīgām vajadzībām, labuma apmērs būtu atkarīgs, rēķinot izmaksas par kilometru (no 0,11 latiem līdz 0,15 latiem par kilometru).

Valdība Finanšu ministrijai uzdeva izstrādāt un līdz 2010. gada 25. janvārim iesniegt noteiktajā kārtībā izskatīšanai Ministru kabinetā grozījumus noteikumos par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju, kuros tiktu noteikta vispārēja kārtība, kādā saimnieciskās darbības izdevumiem uzskaita ar transportlīdzekli saistītos izdevumus, vienlaikus paredzot vienkāršotas izdevumu uzskaites prasības attiecībā uz tiem transportlīdzekļiem, par kuru izmantošanas personīgām vajadzībām rezultātā gūto labumu tiek veikti iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas saskaņā ar «Kārtību, kādā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgām vajadzībām».