Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aicina pieteikt 2009.gada vārdu, nevārdu un spārnotāko teicienu

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa līdz 2010 gada 12.janvārim aicina pieteikt 2009.gada vārdu, nevārdu un spārnotāko teicienu.

Kā aģentūrai LETA atzīmēja kopas koordinatore Maija Sinka, šī būs septītā reize, kad Latvijā aicina meklēt gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu.

Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais pēc latviešu valodas likumībām veidotais vārds, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai popularitāti atguvis 2009.gadā. Gada nevārds - nejēdzīgākais darinājums vai nevajadzīgākais svešķermenis, kas valodā parādījies vai manāmi izplatījies 2009.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi, piemēram, pēc citu valodu parauga. Savukārt gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts 2009.gadā.

Sūtītāji aicināti, ja iespējams, norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kādā sakarībā lietots.

2009.gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens tiks paziņoti īpašā preses konferencē 2010.gada 18.janvārī.

Vērtētāji būs dažādu jomu lingvisti un valodas praktiķi no trim organizācijām: Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas, Latvijas Rakstnieku savienības un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas.

Šādas akcijas, kuru mērķis ir veicināt sabiedrības uzmanību valodas paudumu un formas tīrībai, ik gadu notiek daudzās valstīs visā pasaulē, piemēram, arī Vācijā un ASV.

Latvijā pirmo reizi tāda akcija notika 2003.gadā, kad par gada vārdu kļuva «zīmols», par nevārdu - «eiro» tā nelokāmības dēļ un par spārnoto teicienu - vārdkopa «zelta rokas» ar jaunu nozīmi.

2004.gada vārds ir «mēstule» (angliskā vārda «spams» vietā), nevārds - «māsterplāns» (ieteikts to aizstāt ar vārdu «virsplāns» vai «dižplāns») un spārnotais teiciens - «valsts deg zilās ugunīs».

Par 2005.gada vārdu kļuva «smacenis» (angliskā vārda «smogs» vietā), par nevārdu - «centrs» nevajadzīgi plaši sastopamā nozīmē «liela vai maza vieta, kur kaut kas notiek» un par spārnoto teicienu - «vanags noknāba cālīti».

2006.gada vārds bija «draugoties» kā vietnes draugiem.lv darbības raksturotājs, nevārds - «hendlings» (neveikls anglicisms, kas dzīvu radību sakarībā izklausās pat neētiski), spārnotais teiciens - «ņēma un uzmeta», kas tagad latviešu valodā jau folklorizējies. 2006.gadā tika vākti un analizēti arī savārstījumi - neizprotami, samudžināti un nelatviski teikumi oficiālos tekstos.

2007.gada vārds bija «ēnstrādnieks», nevārds - «(siera) produkts» un spārnotais teiciens - «bojāts horizontālais taimkods».

2008.gada vārds bija - «talkot», nevārds - «šis te... šo te...», spārnotais teiciens: «Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai bieži nav saprotama». Par «gada naglu» 2008.gadā tika pasludināts teiciens «nasing spešl», ar kuru toreizējais ministrs Atis Slakteris atbildēja uz žurnālistes jautājumu, kas īsti notiek Latvijā un kāpēc vajadzīgs miljardu aizdevums. Tagad šis teiciens arī jau folklorizējies.