Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Siksnis: arī šajā situācijā ir daudz unikālu iespēju

Veiksme eksporta tirgos veicinās iekšējo patēriņu, intervijā «Dienas bizness» norāda «Nordea bankas» vadītājs Valdis Siksnis. Viņaprāt, Latvijas ekonomikas atlabšana var sākties tikai caur eksporta sektoru.

Siksnis norādīja, ka viņu pārsteidzis, cik straujš bijis ekonomiskās situācijas kritiens, kas aizsākās pagājušā gada nogalē. «Pārsteigums bija nepieciešamība vērsties pie [Starptautiskā Valūtas fonda] SVF, jo vēl 2008.gada vidū to neparedzēja pat vislielākie pesimisti. Globālā finanšu krīze pastiprināja problēmas, tomēr ir redzams, ka arī bez tās situācija Latvijā būtu pietiekami nepatīkama,» uzskata Siksnis.

Jautāts par prognozēm ekonomikā šogad, Siksnis norāda: «Lai arī situācija vēl ir trausla, tomēr varam uzskatīt, ka globālā finanšu krīze ir beigusies. Uzdrošinos prognozēt, ka Latvijā zemākais punkts tiks sasniegts šā gada pirmajā pusē. Lai arī 2010.gadā apstāsies ekonomikas lejupslīde, grūti prognozēt, cik strauja būs augšupeja gada otrajā pusē un cik ilgi stagnēsim zemākajā punktā».

Ekonomists tāpat prognozē, ka Latvijas ekonomikas atlabšana var sākties tikai caur eksporta sektoru. «Uzlabojoties pieprasījumam ārējā tirgū, ne tikai uzlabosies eksistējošo eksportētāju apgrozījums, bet radīsies arī jauni eksportējoši uzņēmumi. Veiksme eksporta tirgos ar zināmu laika nobīdi sāks stimulēt arī iekšējo patēriņu. 2010.gads būs tipisks ar to, ka drosmīgi cilvēki, uzņēmēji varētu izmantot situāciju savā labā, piemēram, paplašinot savu uzņēmumu kapacitāti, iegādājoties jaunus aktīvus, pārpērkot grūtībās nonākušus uzņēmumus. Tuvākie mēneši varētu arī būt lieliska iespēja iegādāties nekustamo īpašumu par ļoti izdevīgām cenām. Arī šajā situācijā ir daudz unikālu iespēju,» intervijā «Dienas bizness» uzsvēra Siksnis.