Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Business Week»: Latviju var aptumšot jauns nacionālisma vilnis

Ekonomiskās krīzes un gaidāmo vēlēšanu dēļ Austrumeiropu šogad varētu aptumšot jauns nacionālisma vilnis, uzskata ASV biznesa žurnāls «Business Week».

Vienkārši solījumi sarežģītu ekonomikas problēmu risināšanai būs dzirdami it visur, bet jo īpaši Latvijā un Ungārijā - krīzes vissmagāk skartajās valstīs, kurās gaidāmas parlamenta vēlēšanas, vēsta «Business Week».

Publikācijā, kas veltīta Centrālās un Austrumeiropas attīstībai 2010.gadā, norādīts - nedaudz pārspīlējot, var apgalvot, ka šis reģionam būs vissvarīgākais gads kopš komunistiskā režīma krišanas 1989.gadā.

Raksta autors Čehijas laikraksta «Hospodarske noviny» ārzemju ziņu redaktors Martins Ehls norāda, ka šogad daudzās Austrumeiropas valstīs arvien lielāku ietekmi iegūs nacionālisti un populisti, pieaugs bezdarbs, kā arī tiks pārbaudīta Eiropas Savienības (ES) vienotība un eiro priekšrocības.

Ehls atgādina, ka 2005. un 2006.gadā eksperti jau brīdinājuši, ka pēc pievienošanās ES un NATO daudzās postpadomju valstīs zudīs motivācija reformu īstenošanai, demokrātisku institūciju nostiprināšanai un korupcijas apkarošanai, un tā vietā vēlētāji vilsies, cietīs no brīvības un brīvā tirgus paģirām un vairs nesaredzēs mērķus.

Viņš arī atzīst, ka, par spīti šo valstu straujajam ekonomikas pieaugumam un zemajam bezdarba līmenim, tikai Igaunija pēdējos gados pacentusies izveidot rezerves fondu, kas pašlaik tai ļauj veiksmīgāk pārvarēt globālo krīzi.

Publikācijas autors uzsver, ka 2010.gadā krīze pamazām mazināsies, tomēr tās ietekme uz parastajiem iedzīvotājiem sasniegs augstāko punktu un Latvijā, kā arī citās valstīs turpinās pieaugt bezdarbs.

Ekonomisko grūtību dēļ palielināsies arī naids pret imigrantiem un etniskajām minoritātēm, raksta Ehls.

«Business Week» vēstī, ka 2010.gadā Centrālās un Austrumeiropas valstīs daudz tiks diskutēts par ES, turklāt nevis par bloka paplašināšanos vai jauniem līgumiem, bet gan par emocijām un ilgtermiņa perspektīvu.

«Ekonomiskā un politiskā krīze pārbaudīs to, kā centrāleiropieši saprot Eiropas solidaritātes jēdzienu un kā to izprot Brisele un vecās dalībvalstis,» teikts publikācijā.

Raksta autors arī norāda, ka reģiona valstu valdības pašlaik ir tik aizņemtas ar krīzes pārvaldību, ka nespēj pievērst uzmanību jaunajai iedzīvotāju paaudzei, kas vairs neatceras veco režīmu un pašlaik mēģina sākt aktīvu darba dzīvi.

«Šie politikas iesācēji ir pakļauti viegliem politiķu solījumiem un kārdinājumiem. Tādā veidā daudzi no šiem jaunajiem cilvēkiem varētu zaudēt ilūzijas par neskaidro nākotni, kā tas pēdējos gados jau noticis ar Grieķijas jauniešiem,» raksta Ehls.

Viņš secina, ka iedzīvotāji šogad liks politiķiem nojaust savas ciešanas vai nu pie vēlēšanu urnām, vai dažādās ielu protesta akcijās.