Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Preses izdevēji meklēs iespējas presi izplatīt arī pirmdienās

Preses izdevēji meklēs alternatīvas preses izplatīšanas iespējas saistībā ar SIA «Preses serviss» lēmumu no februāra pārtraukt preses izdevumu piegādi mazumtirdzniecībai pirmdienās, atzina biznesa portāla «Nozare.lv» aptaujātie izdevēji.

SIA «Izdevniecības nams Fenster» valdes priekšsēdētājs Andrejs Kozlovs uzskata, ka SIA «Preses serviss», pieņemot lēmumu par periodisko preses izdevumu piegādes pārtraukšanu pirmdienās, nav izmantojis visas iespējas atrisināt situāciju savādāk.

«Mūsu izdevniecības klajā laistie izdevumi, kuri iznāk pirmdienās, tiek pārdoti mazumtirdzniecībā ļoti labi - ir diezgan liels pieprasījums no pircēju puses. Izdevniecība meklēs dažādas alternatīvas šīs problēmas risināšanai,» norāda Kozlovs.

AS «Lauku Avīze» Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Linda Rumka atzīst, ka SIA «Preses serviss» lēmumu par preses izdevumu piegādes pārtraukšanu pirmdienās noteikti pieņēmis ilgu un ekonomiski pamatotu pārdomu rezultātā.

«Laikraksts «Latvijas Avīze» jau no pērnā gada augusta vairs neiznāk pirmdienās, tāpēc laikraksta lasītāji - ne abonenti, ne pircēji - no šā lēmuma necietīs. Ik pirmdienu pie lasītājiem dodas žurnāls «Praktiskais Latvietis», tāpēc arī mūsu izdevniecībai būs jādomā par to, kā atrisināt radušos situāciju, iespējams, nāksies mainīt žurnāla izdošanas dienu,» atzīst Rumka.

Viņa norāda, ka pērnais gads preses izdevējiem nebija īpaši veiksmīgs, tāpēc daudziem nācās pieņemt pat ļoti kardinālus lēmumus, lai spētu izdzīvotu un konkurēt kopējā tirgū.

«Preses servisa» lēmums liecina, ka situācija preses tirgū ir sarežģīta un jārod risinājumi, lai kopīgiem spēkiem spētu šo krīzes laiku pārvarēt. «Tāpēc turpmāk gan preses izdevējiem, gan preses izdevumu izplatītājiem un piegādātājiem vajadzētu biežāk sēsties pie sarunu galda un vienoties par risinājumiem, kurš būtu izdevīgs visām ieinteresētājām pusēm,» norāda Rumka.

Kā ziņots, SIA «Preses serviss» no 1.februāra «uz nenoteiktu laiku» pārtrauks periodisko preses izdevumu piegādi mazumtirdzniecībai pirmdienās, kas nozīmē, ka ka pirmdienā varētu nebūt pieejamas svaigas avīzes tiem, kas tās pērk mazumtirdzniecības vietās.

Šī kompānija preses vairumtirdzniecības un piegādes jomā ir lielākā Latvijā, tā ietilpst «Narvesen International grupā».

«Preses servisa» mārketinga direktore Inga Samoviča biznesa portālu «Nozare.lv» informēja, ka šāds lēmums ticis pieņemts, balstoties uz aprēķiniem, kas apstiprina, ka preses piegāde mazumtirgotājiem pirmdienās nes lielus zaudējumus. «Tie ir tikai 5-6 laikraksti ar mazām tirāžām, tādējādi to piegāde ir finansiāli neizdevīga.«

Viņa stāsta, ka tika izskatīti dažādi preses piegādes varianti pirmdienās, apsverot iespēju piegādāt tikai lielākajās pilsētās vai lielākajās tirdzniecības vietās, bet beigās lēmums tika pieņemts pirmdienās presi nepiegādāt vispār. «Laikrakstu apgrozījuma lielāko daļu - līdz pat 85% - veido laikrakstu abonēšana, tirdzniecībai aizņemot tikai 5%-15%,» skaidro Samoviča.

«Preses servisa» mārketinga direktore nezināja teikt, vai par šo lēmumu ir informēti preses mazumtirgotāji, bet tas notikšot tuvākajā laikā.

SIA «Narvesen Baltija» mārketinga direktors Mārtiņš Staķis norāda, ka par «Preses servisa» lēmumu uzzinājis no medijiem, līdz ar to šo lēmumu nevar plaši komentēt. Staķis atzīmē, ka preses mazumtirdzniecība veido pietiekami lielu daļu no «Narvesen» tirdzniecības apgrozījuma un ir viens no aspektiem, kas piesaista klientus. Viņš gan apstiprina, ka pirmdienās preses tirdzniecība nav tik aktīva.

Arī «Plus punkts» tirdzniecības vadītājs Raitis Kvēps stāsta, ka par šo lēmumu uzzinājis medijos. Viņš norāda, ka preses tirdzniecība «Plus punkta» tirdzniecības vietās veido līdz pat 10% apgrozījuma, tādējādi tas ir nopietns lēmums, «bet šobrīd nevar saprast, kādā veidā tas pieņemts un vai tas ticis pieņemts vienpusēji no «Preses servisa"».

Latvijas Preses izdevēju asociācijas (LPIA) izpilddirektors Guntars Līcis sacīja, ka šāds «Preses servisa» lēmums ir ļoti negaidīts un ir kā «auksta ūdens šalts», jo līdz šim apkopotie dati par preses izdevumu abonēšanu šim gadam ir ļoti iepriecinoši. Lai gan Rīgā un atsevišķos Latvijas reģionos strādā arī citas preses piegādes kompānijas, «Preses serviss» šajā jomā ir lielākais uzņēmums. Pagaidām LPIA apkopo izdevēju viedokli un nostāju šajā jautājumā, tomēr ir skaidrs, ka asociācija «meklēs alternatīvus ceļus» preses piegādei mazumtirdzniecības vietām, uzsver Līcis.

SIA «Izdevniecība «Dienas bizness"», kas izdod laikrakstus «Diena» un «Dienas Bizness», valdes priekšsēdētājs un «Dienas mediju» valdes loceklis Gastons Neimanis norāda, ka šādā situācijā būtu krietni korektāk mēģināt rast risinājumu kopīgi ar LPIA un izdevējiem.

Viņš uzskata, ka daudz racionālāks risinājums izdevumu samazināšanai būtu piegāžu vietu, nevis piegāžu dienu skaita samazināšana.

Šāds solis ir vērtējams kā trieciens nacionālajiem laikrakstiem, kas iznāk piecas vai sešas reizes nedēļā, turklāt tas ir laikā, kad avīžu konkurence ar žurnāliem un elektroniskajiem medijiem gan lasītāju, gan reklāmas piesaistē ir sīvāka nekā jebkad, skaidro Neimanis, piebilstot, ka šī ziņa tikai apstiprina to, ka daudz izdevīgāk un ērtāk ir laikrakstus abonēt nevis iegādāties mazumtirdzniecības vietās.