Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lembergs: Latvija NATO «de facto» būs, kad sāks ražot ieročus

Latvija patlaban NATO sastāvā ir vien «de iure», un pilnvērtīga alianses dalībniece tā kļūs tikai tad, kad beidzot sāks ražot ieročus.

Šādu pārliecību aģentūrai BNS pauda Ventspils mērs Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij»), daloties novērojumos par Latvijas dalību karadarbībā Irākā un Afganistānā, kā arī citu valstu finansiālajiem ieguvumiem militāri rūpnieciskajā jomā.

«Nesaprotama ir arī mūsu karošana Afganistānā. Nu labi, nav smuki, ka amerikāņi tur karo vieni, tur vajag arī mūsu karogu,» atzina politiķis, taču vērsa uzmanību uz to, ka «militāri rūpnieciskais komplekss ir liels bizness, arī karš pēc būtības ir liels bizness».

Lembergs norādīja, ka Latvijai patlaban no šā kara «biznesa nav», skaidrojot, ka arī no tur dominējošās darbības - heroīna ražošanas - Latvijai ieguvuma nav.

«Afganistāna ražo līdz pat 90% no pasaules heroīna, lai gan talibu valdīšanas laikā tā ražošana tikpat kā nenotika. Cik liela daļa no heroīna eksporta ienākumiem nāk Latvijai? Necik! No šā biznesa mums labuma nav, lai gan to [heroīnu] izved ar amerikāņu helikopteriem,» stāstīja Ventspils mērs. Attiecībā uz karu Afganistānā viņš rosina, ka Latvijas dalību tajā varētu finansēt tie, kuri no šīs karadarbības gūst reālu labumu.

«Mans priekšlikums ir ļoti vienkāršs - jā, es esmu par to, lai mūsu karavīri tur karotu, tomēr, lai viņu karošanu finansē tā puse, kurai šis karš ir bizness. Mūsējie atbalstīja arī karu Irākā. Kāpēc? Tāpēc, ka tas bija biznesa projekts. Cik daudz uz Irākas kara rēķina nopelnīja Latvija? Necik! Nu ja reiz mums tur nebija biznesa, tad arī šī karošana bija jāfinansē tiem, kuri uz tā rēķina nopelnīja,» teica politiķis, paužot arī pārliecību, ka Latvijas dalība NATO ir vien simboliska, kamēr nav iesaistīta nozīmīgajā militāri rūpnieciskajā kompleksā.

«Tikai tagad sākušās nopietnākas diskusijas par to, ka Latvijai vairāk jāintegrējas NATO militāri rūpnieciskajā kompleksā. Pašlaik Latvija ir iestājusies NATO «de iure», bet ne «de facto»,» atzina Lembergs.

Viņaprāt, «Latvija NATO būs iestājusies «de facto» tikai tad, kad tā tieši piedalīsies NATO militāri rūpnieciskajā kompleksā - citiem vārdiem, kad mēs beidzot sāksim ražot ieročus».

Lembergs apliecināja, ka pēc viņa izteikumiem un novērojumiem pamazām arī nostiprinās ideja par iespēju Latvijā veidot militārrūpnieciskās ražotnes, lai arī vietējie metāla apstrādātāju nozares pārstāvji tam pretojas.

«Protams, ka viņi to negrib. Tomēr, ja reiz mūsu prezidents brauc tikties ar ASV prezidentu [Baraku] Obamu, viņam mājās kā minimums ir jāatved viena bruņumašīnu ražošanas rūpnīca! Vai kāds Latvijā vispār par ko tādu ir domājis? Es par šīm lietām jau kādu laiku esmu runājis. Beidzot tam sāk parādīties kaut kādas atskaņas,» teica politiķis, kravu tranzītu caur Rīgas ostu uz Afganistānu nodēvējot vien par «pupu mizām».

«Pašlaik mums vajag vienoties ar ASV militārrūpniecisko kompleksu par ražotņu izveidi Latvijā. Tā, lūk, būtu īsta integrācija NATO. Tādējādi caur to nopelnītu arī mūsu cilvēki un valstij tiktu maksāti nodokļi,» atkārtoti uzsvēra Ventspils mērs, kā piemēru minot netālu no Ventspils esošo Radioastronomijas centru, kuru, viņaprāt, varētu izīrēt citu valstu izlūkošanas vajadzībām, bet iegūtos līdzekļus ieguldīt Latvijas zinātnes attīstībā.

«Tagad kāds izlasīs manis teikto un būs neapmierināts - Lembergs piedāvā izīrēt «Zvaigznīti» krieviem! Ja mums amerikāņi samaksās tikpat daudz cik būtu gatavi maksāt krievi, tad krieviem šo objektu neviens neīrēs. Patlaban sanāk dīvaina situācija - savām militārajām vajadzībām mēs šo objektu neizmantojam, savukārt, lai šis objekts strādātu zinātniskiem mērķiem, valsts naudu atsakās dot,» neizpratnē par notiekošo dalījās Lembergs un piebilda, ka valstij nav pat naudas, lai finansētu šā objekta apsardzi.