Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būs skatāma mākslinieka Ilmāra Blumberga personālizstāde «Stikla pērlīšu spēles»

«Rīgas galerijā» no 14.janvāra līdz 28.februārim būs skatāma mākslinieka Ilmāra Blumberga personālizstāde «Stikla pērlīšu spēles».

Ilmāra Blumberga personālizstādē «Stikla pērlīšu spēles» tiks eksponēti mākslinieka glezniecības darbi, asamblāžas, objekti. Šajos darbos mākslinieks neaprobežojas ar mākslā ikdienišķiem materiāliem, bet izmanto plašu, krāsainu un neordināru materiālu klāstu - sveķus, plastmasu, koku, ogli, stiklu, dažādus organiskus materiālus, banālus ready-made objekti - pērlītes, plastmasas figūriņas u.c.

Ilmāru Blumbergu var uzskatīt par spēcīgāko mītiskās domāšanas pārstāvi Latvijas mākslā. Viņa tēma mākslā ir cilvēks un tā eksistence, mākslas izpētes objekts - dzīve un nāve. Mākslinieka darbos allaž mijas simboliskais ar ironisko. Aktuālajā izstādē tas izpaužas absurdo tekstu («Draugs meklē pērles», « «K čortu soģeržaņije, žmi na formu» Vitja», «Dzīvē nav prieka, izlasi korānu», «Brīvība - tas ir bīstami» u.c.) ieviešana mākslas darbos, bet jāatceras, tie ir «iz dzīves» - citāti, grafiti, lozungi.

Izstādes nosaukums atsauc atmiņā H.Heses kulta romānu «Stikla pērlīšu spēle» (1946), kura sižeta pamatā Kastīlijas provinces daiļo mākslu darītāji un viņu nebeidzamā spēle. Blumberga gadījumā svarīgāks šķiet Johana Heizinga filozofiskā traktāta «Homo ludus» («Spēlējošais cilvēks»), jo Blumbergs «spēlējas» ar mākslas un eksistences pamatprincipiem. Pasaules izcilāko mūziķu, dzejnieku un filozofu domām. Pats autors uzskata: «Šodien vienota kultūras principa, kas centrētos noteiktā mērķī, nav, tāpēc izstādes nosaukumā parādās daudzas «spēles». Kodols mākslai nav nosaucams viens. Tas ir daudzpolārs, un nav klasificējams tik skaisti, kā bija Hesam. Nav īsti skaidri paši būtiskākie noteikumi, kas tā māksla ir. Turklāt pastāv jautājums par to, vai sabiedrībai spēle un spēlētāji vispār ir vajadzīgi?»

Ilmāra Blumberga personālizstāde «Stikla pērlīšu spēles» būs aplūkojama Rīgas Galerijas divos stāvos.

Izstāde ietver arī Blumberga veltījumu Mocarta operai «Burvju flauta», pie kuras mākslinieks bija sācis strādāt jau 1998. gadā kopā ar izcilo krievu režisoru Juriju Ļubimovu. Darbs pie šīs tēmas ticis prezentēts dažādos variantos - kopā ar Viesturu Kairišu tapušajā inscenējumā LNO «Burvju flauta», multimediju izstādē Latvijas nacionālā paviljonā «49. Venēcijas biennālē» izstādē 2001.gadā, un nav pārtrūcis līdz šim brīdim.