Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vispopulārākais viltojums - vienlatnieks

Pagājušajā gadā Latvijā atklātas 3895 viltotas lata naudas zīmes, no tām 730 bijušas banknotes, informē Latvijas Banka (LB).

Kopējā viltojumu summa ir 15 120 latu, kas ir nedaudz mazāka nekā iepriekšējā gadā.  Tendence, ka gadā Latvijā atklāj dažus simtus viltotu banknošu un vairākus tūkstošus monētu, ir nemainīga, un to nav ietekmējusi ekonomikas lejupslīde. Latvijas banka uzsver, ka naudas viltošana nerada nekādus draudus Latvijas tautsaimniecībai.

Visvairāk pērn atklātas viltotas viena lata monētas - 2648. Atklātas arī 437 viltotas divu latu monētas, 424 viltotas 20 latu banknotes un 187 viltotas piecu latu banknotes. Pagājušajā gadā atklātas arī divas viltotas 100 latu banknotes, bet viltotas 500 latu banknotes gan nav atklātas.

LB skaidro, ka zemo viltojumu izplatību nodrošina vairāki faktori - augstā Latvijas naudas pretviltošanas aizsardzība, nelielā latu apgrozības teritorija, kā arī sekmīgais policijas darbs viltojumu atklāšanā. Liela nozīme tam, lai viltojumi tiktu savlaicīgi konstatēti un atkārtoti nenonāktu apgrozībā, ir arī augstas tehnoloģijas naudas šķirošanas iekārtām Latvijas Bankas filiālēs - aptuveni septītā daļa visu viltojumu tiek atklāti Latvijas Bankā, kas ir pēdējais posms naudas aprites ciklā, pirms tā atkal tiek laista apgrozībā.

Turklāt lata banknošu viltojumiem raksturīga zema kvalitāte - kaut arī atsevišķu nominālu banknotēm 2009. gadā konstatēts vairāk viltojumu nekā pirms gada, tās pārsvarā ir viegli atšķiramas no īstām, jo to izgatavošanā izmantoti krāsu printeri un kopētāji un pretviltošanas pazīmes nav pat imitētas.

Lai gan viltojumu skaits ir niecīgs un tikai 16% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka saskārušies ar lata viltojumiem, tomēr katrs šāds gadījums ir nepatīkams, jo cilvēks šo naudu zaudē - to viņam faktiski nozog viltotājs un izplatītājs, atzīst LB.

Tāpēc LB, laižot apgrozībā jaunu laidienu naudas zīmes, pastāvīgi pastiprina naudas drošību pret viltošanu. Visas banknotes, kas atkārtoti drukātas pēc 1992. gada, ir papildinātas ar jauniem pretviltošanas elementiem.