Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuva prasīs Krievijai kompensācijas par 1991.gada iebrukumu

Lietuvas Seims gatavojas ierosināt valdībai oficiāli vērsties pie Krievijas Federācijas, pieprasot tai kompensācijas 1991.gada janvāra traģisko notikumu upuru ģimenēm un cietušajiem.

Saskaņā ar šo rezolūcijas projektu notikumi, kas risinājās Viļņā laikā no 1991.gada 11. līdz 13.janvārim, vērtējami kā Padomju Savienības bruņoto spēku agresija pret suverēno Lietuvas valsti un tās tautu, jo Krievijas Federācija ar 1991.gada 29.jūlija līgumu par starpvalstu attiecību pamatprincipiem atzinusi, ka Lietuvas Republika atjaunojusi savu neatkarību jau 1990.gada 11.martā.

Kā atzīmēts dokumentā, «šīs PSRS varas iestāžu un bruņoto spēku darbības rezultātā nogalināti vai smagi ievainoti daudzi neapbruņoti brīvības aizstāvji, Lietuvas pilsoņi». Rezolūcijas projekts izstrādāts, ņemot vērā, ka Krievijas Federācija pati sevi atzinusi un arī pasaulē atzīta par PSRS tiesisko mantinieci.

Projektā, ko Seima sēžu sekretariātā iereģistrējis deputāts Rīts Kupčinsks, Krievijas Federācijas valdībai ieteikts sākt risināt kompensāciju jautājumu, lai tiktu galā ar šo procesu līdz agresijas divdesmitajai gadadienai - 2011.gada janvārim.

Mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto Lietuvas varu, kas 1990.gada martā bija paziņojusi par valstiskās neatkarības atjaunošanu, īpašās padomju karaspēka vienības 1991.gada 13.janvārī ar spēku ieņēma Viļņas televīzijas torni un Televīzijas un radio komiteju un pārtrauca televīzijas un radio raidījumus. No lodēm un zem tanku kāpurķēdēm pie televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki un vairāki simti tika ievainoti.