Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tauta parlamentu neņem par pilnu un uzskata to par svešu varu

Pērn notikušie 13.janvāra grautiņi bija lūzuma punkts varas un sabiedrības attiecībās, un tie parādīja, ka tauta parlamentu neņem par pilnu un uzskata par svešu varu, tuvojoties grautiņu gadadienai, pārdomās dalījās sociālantropologs Roberts Ķīlis.

«Pēc 13.janvāra visiem bija skaidrs, ka Latvijas iedzīvotāji neuzticas politiskajai sistēmai. 13.janvāris parādīja, ka tauta neņem par pilnu Saeimu un izturas pret parlamentu kā pret svešu varu,» aģentūrai BNS sacīja Ķīlis.

Viņš nepārprotami atzina, ka 13.janvāra notikumi pirms gada ir uzskatāmi par lūzuma punktu varas un sabiedrības attiecībās vairāku iemeslu dēļ.

Pirmkārt, pēc grautiņiem vairs neviena parlamentā pārstāvētā partija nav aicinājusi tautu uz protesta akcijām. «Grūti teikt, kāpēc to nedara. Acīmredzot viņi baidās vai ir kāda nerakstīta vienošanās starp viņiem,» piebilda Ķīlis.

Tāpat 13.janvāris pilnībā mainīja viedokli par Latvijas iedzīvotāju miermīlīgumu. Līdz tam bija pārliecība, ka iedzīvotāju piketi neizvērtīsies par pilsētas grautiņu, taču 13.janvāris parādīja, ka ar to ir jārēķinās. «Grautiņi mainīja priekšstatu par to, cik miermīlīgi mēs esam,» teica eksperts.

Tomēr šie notikumi mainīja ne vien iedzīvotāju attieksmi, bet arī deputātu izjūtas.

«Tas, ka lidoja akmeņi logos, it īpaši Saeimas logos, atstāja depresīvu iespaidu uz deputātiem. Tas ir biedējoši, ka uz tevi met ar akmeņiem. Līdz tam deputāti bija pieraduši uzskatīt, ka, par spīti lamām, viņi pārstāv tautu, bet tad viņi dabūja skaidru novērtējumu savam darbam un personīgu draudu. Tas arī mainīja viņu attieksmi pret savu misiju,» pārdomās dalījās Ķīlis.

Viņaprāt, gan deputāti, gan iedzīvotāji kļuvuši piesardzīgāki, un sociālantropologs pašlaik neredz priekšnoteikumus, lai kas tāds vēlreiz atkārtotos.

«Potenciāls saglabājas visu laiku [..], un, ja būs kāds netaisnīgs lēmums, viss var notikt. Taču es neredzu organizatoru, kas varētu ko tādu sarīkot,» atzina Ķīlis.

Jau vēstīts, ka pērn 13.janvāra vēlā pēcpusdienā Doma laukumā noritēja opozīcijas partijas «Sabiedrība citai politikai» pieteikta protesta akcija, kurā dalību bija pieteikušas vairāk nekā 20 sabiedriskās organizācijas un partijas, kopumā pulcējot aptuveni 10 000 iedzīvotāju.

Lai arī mītiņš noritēja bez lieliem starpgadījumiem un incidentiem, pēc tā beigām apmēram tūkstotis demonstrantu devās uz Saeimas namu, kur daudzi izsita parlamenta ēkai stiklus, demolēja likumsargu automašīnas un apmētāja kārtības sargus ar dažādiem priekšmetiem, tostarp bruģi, pudelēm un citām drazām. Cieta policijas transports, kā arī vairākas ēkas un veikali Vecrīgā. Traumas guva gan policisti un karavīri, gan grautiņa dalībnieki.