Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts nepārdomāti ierobežo slepenos filmētājus

Valsts nolēmusi daudz stingrāk kontrolēt, kas un kāpēc lieto mazas videokameras slēptai filmēšanai, ziņo raidījums «Nekā personīga».

Kopš pagājušā gada nogales mazas videokameras atzītas par stratēģiskas nozīmes precēm, kuru glabāšanai un lietošanai nepieciešama Iekšlietu ministrijas atļauja. Acīmredzot, valsts mērķis ir ierobežot slepenu filmēšanu, kas aizskar cilvēku privāto dzīvi, taču tā vietā, lai noteiktu jomas, kur nedrīkst iejaukties cilvēku privātajā dzīvē un aizsargāt tās, Ministru kabineta noteikumi vienkārši noteikuši turpmāk kontrolējamo kameru tehniskos parametrus.

Noteikumi ir tik vispārināti, ka par stratēģiskās nozīmes precēm kļuvušas arī iekārtas, kas vecākiem ļauj sekot, kā blakus istabā guļ viņu mazulis, atklāj raidījums.

Stratēģiskas nozīmes preču saraksts domāts, lai ierobežotu tādu iekārtu izpaltību, kas var apdraudēt cilvēku privāto dzīvi. Šādas preces līdz šim bija noklausīšanās  iekārtas, ierīces ar ko pārtvert datoru ziņojumus vai atmūķēt atslēgas. To izmantošanai  nepieciešama Iekšlietu ministrijas atļauja. Kopš novembra tāda vajadzīga arī miniatūra veida videokamerām, jo saraksts papildināts ar šādas preces aprakstu: Vadu un bezvadu video kameras un televīzijas kameras (izņemot mobilos telefonus un datoru kameras), kuras maskēti kā citi priekšmeti, vai kuru izmērs ir 40x40x40 milimetri vai mazāks, vai kuru diametrs ir 25 milimetri vai mazāks, vai kuras aprīkotas ar adatas cauruma lēcu (pinhole lens). («Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts.»)

Šādam aprakstam atbilst ļoti daudz videokameru. Tādas izmanto īpašuma uzraudzīšanai un aizsardzībai. Tāpat tās novieto arī automašīnās drošākai braukšanai.   

Kuram radusies šī ideja, neviens neatzīstas. Valdības noteikumus sagatavoja un Ministru kabinetā aizstāvēja Ārlietu ministrija. Tās darbinieki saka, ka ir  priekšlikuma autors esot Drošības policija.

Sākumā tā par to neatcerējās, norādot uz Tieslietu ministriju, un tikai vēlāk atminējās, ka priekšlikums tomēr radies Drošības policijā, jo cilvēki pārāk daudz viens otru slepus filmējot.