Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts kontrole: NVA izšķērdējusi 1,5 miljonus latu

Nodarbinātības Valsts Aģentūra (NVA) nepamatoti un nelietderīgi izlietojusi valsts budžeta līdzekļus 1 443 506 latu apmērā, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK).

VK atklājusi, ka NVA nepietiekami uzrauga personu atbilstību bezdarbnieka vai darba meklētāja statusa piešķiršanas vai zaudēšanas kritērijiem, revidējamā laikā posmā bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu piešķirot vai saglabājot 7815 personām, kurām saskaņā ar Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumu šādu tiesību nav, piemēram, personām, kuras strādā vai ir pašnodarbinātas.

Minēto personu dalībai aktīvajos nodarbinātības pasākumos pēc revidentu aplēsēm prettiesiski izlietoti valsts budžeta līdzekļi 233 098 latu apmērā. Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra šīm personām ir izmaksājusi bezdarbnieka pabalstus 434 004 latu apmērā.

VK revīzijā konstatēja faktus, kas liecina par neefektīvu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, organizējot aktīvos nodarbinātības pasākumus.

Iesaistot personas pasākuma «Neformālās izglītības ieguve programmās «B», «C», «D1», «D» vai «E» kategorijas autovadītājs», NVA nepārliecinās, vai persona pēc dalības apmācībā ir saņēmusi vadītāja apliecību, tāpēc nav nodrošināts efektīvs valsts budžeta līdzekļu izlietojums 435 847 latu apmērā, jo attiecīgās kategorijas autovadītāja apliecību Ceļu satiksmes drošības direkcija līdz 1. septembrim pērn nav saņēmušas 987 personas jeb 45% no mācības pabeigušajām personām.

Lai arī darba devējam ir pienākums nodarbināt personu vismaz sešus mēnešus pēc pasākuma «Apmācība pie darba devēja» un «Profesionālās izglītības apguve beigām», NVA neveicina, ka noteiktās saistības tiek izpildītas.

Iesaistot bezdarbniekus profesionālās apmācības un izglītības ieguves pasākumos, NVA nevērtē tās rīcībā esošo informāciju par reģistrēto bezdarbnieku skaitu attiecīgajās profesijās.

Piemēram, profesionālās apmācības programmā «Mazumtirdzniecības veikala pārdevējs» ir iesaistītas 411 personas, kas attiecīgajā laika posmā ir lielākais vienā profesionālās apmācības programmā iesaistīto personu skaits, lai gan NVA datubāzē profesijā «Mazumtirdzniecības veikala pārdevējs» reģistrēti 21 994 bezdarbnieki (minētajā profesijā reģistrēts trešais lielākais bezdarbnieku skaits).

Turklāt pasākumos «Algotie pagaidu darbi» un «Pasākumi noteiktām personu grupām» 127 personas iesaistītas pie pasākuma īstenotāja, kas iepriekš ir bijis viņu darba devējs.

Līdz ar to pastāv risks, ka pasākuma īstenotājs iepriekš izveidotās darba vietas ir likvidējis ar mērķi saņemt finansiālo atbalstu no valsts budžeta līdzfinansētu darba vietu veidā.

Tādējādi, iespējams, netiek veicināta NVA mērķu samazināt bezdarbu un veicināt iedzīvotāju ekonomiskās aktivitātes pieaugumu sasniegšana, jo, iesaistot, bezdarbniekus valsts finansētajos nodarbinātības pasākumos, NVA neizvērtē personu iespējas atgriezties darba tirgū, līdz ar to faktiski nevērtējot pasākumu efektivitāti.