Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zāles varētu būt lētākas

Latvijā pēdējā laikā nav mainījusies medikamentu cenu noteikšanas politika, vēstī «Dienas bizness». To apliecinājis Latvijā lielākās zāļu lieltirgotavas «Recipe Plus» valdes priekšsēdētājs Aleksejs Udačins.

Viņš atzīmē, ka kopumā zāļu cenas nav samazinājušās, bet palielinājušās. «Iedzīvotāji nav saņēmuši vēlamo cenu pazeminājumu, kā tas ekonomikas recesijas apstākļos ir noticis citu produktu kategorijās. Situāciju noteic fakts, ka ražotāji pēdējos gados aizvien ir cenas cēluši un Zāļu cenu valsts aģentūrai vai kādai valsts institūcijai nav iespējas cenu apstrīdēt vai kāpumu apturēt,»

Veselības ministrijas lēmums valsts kompensējamo zāļu izplatīšanas sistēmu reorganizēt, nosakot, ka zāles tiek izplatītas un norēķins tiek veikts Latvijas latos, ir ne tikai stiprinājis Latvijas valūtu, bet arī stabilizējis kompensējamo zāļu izplatīšanas sistēmu, uzskata Udačins.

Pēc viņa teiktā, lieltirgotavas ir ierosinājušas, bet līdz šim nav sadzirdētas jautājumā par zāļu ražotāja deklarētās cenas publiskošanu. Viņš skaidroja, ka likumā noteikto piecenojumu lieltirgotava piemēro, vadoties pēc pavadzīmēm. Savukārt, ja deklarētā cena mainīta, lieltirgotājs var kļūdīties, nosakot piecenojumu.

Patlaban Zāļu valsts aģentūras mājaslapā ir uzrādīta zāļu maksimālā cena aptiekā. «Teorētiski pēc formulas no aptiekas maksimālās cenas var aprēķināt atpakaļ ražotāja cenu,» laikrakstam norādīja Grindeks Latvijas tirdzniecības nodaļas vadītājs Egils Einārs Jurševics.

Lielākais uzcenojums var būt zālēm līdz 1 latam - maksimālais lieltirgotavas un aptiekas uzcenojums kopā veido 58% pie ražotāja cenas +10% PVN. Jo zāles dārgākas, jo uzcenojums mazāks. Tām zālēm, kuru cena, piemēram, ir 20 Llatu, maksimālais uzcenojums lieltirgotavai un aptiekai kopā būs 36%. «Tomēr jāņem vērā, ka ražotājs vēl piešķir atlaidi lieltirgotājam, aptieku tīkliem. Tā kā bez piecenojuma lieltirgotava un aptieka saņem arī ražotāja atlaides. Tās ir atšķirīgas gan ražotājiem, gan bieži arī viena ražotāja atsevišķiem produktiem. Šīs atlaides var būt ļoti plašā diapazonā un ir konfidenciālas,» «Dienas biznesam» sacīja Jurševics.

Par desmitiem santīmu lētākām zālēm maksimālais valsts pieļautais uzcenojums ir 18%, bet zālēm, kuru cenu zāļu ražotājs ir noteicis Latvijas tirgum, virs 10 latiem, maksimālais piecenojums no lieltirgotāja ir 10%. Ģimenes aptiekās, kad tiek saņemti medikamenti no lieltirgotavas, uzcenojuma aprēķināšana tiek uzticēta datorsistēmai, un farmaceiti paši neizvēlas, cik kuras zāles maksās kādā konkrētā sezonā. Savukārt uztura bagātinātājiem, higiēnas, kosmētikas un citām precēm uzcenojums tiek veidots, ņemot vērā konkurenci ar citiem uzņēmumiem, tostarp lielveikaliem, laikrakstam skaidroja Ģimenes aptieku direktors Ilgvars Ķipēns.