Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nīderlandes izmeklēšanas komisija: Iebrukums Irākā bija nelikumīgs

ASV vadītais iebrukums Irākā 2003.gadā pēc starptautiskajām tiesībām bija nelikumīgs, otrdien paziņoja neatkarīga komisija, kas veica izmeklēšanu par Nīderlandes politisko atbalstu karam.

«Pēc starptautiskajām tiesībām nebija pietiekama likumīga pamata militārai invāzijai Irākā,» kuru Nīderlande atbalstīja politiski, taču ne militāri, žurnālistiem Hāgā paziņoja komisijas priekšsēdētājs Villibrords Davidss.

Komisijas ziņojumā teikts, ka Nīderlandes valdības lēmums «bija galvenokārt balstīts uz starptautiskiem politiskajiem apsvērumiem».

Tāpat Nīderlande ANO Drošības padomes 1441.rezolūciju, kas Irākai deva pēdējo iespēju atbruņoties, kļūdaini interpretējusi kā atļauju individuālām valstīm pielietot militāru spēku pret Bagdādi.

551 lappusi biezais ziņojums iesniegts premjerministram Janam Peteram Balkenendem, kurš bija valdības vadītājs arī 2003.gadā Viņš solījis to rūpīgi izskatīt, pirms sniegt savu atbildi.

Hāga atkārtoti savu politisko atbalstu iebrukumam pamatojusi ar toreizējā Irākas diktatora Sadama Huseina atteikšanos pildīt ANO Drošības padomes rezolūcijas.

Komisija norādīja, ka Nīderlandes valdības nostāja neatbilda sabiedrības vairākuma viedoklim un arī valsts politikai, kas ir pret režīma nomaiņu ar spēku.

ASV bija ieguvēja no politiskā atbalsta, «jo tas globālā līmenī palielināja atbalstu iebrukumam», teikts ziņojumā.

Nīderlande 2003.gada jūlijā uz Irāku nosūtīja 1000 karavīru līdzdalībai ar ANO mandātu izveidotos stabilizācijas spēkos. Tie Irāku pameta 2005.gadā.