Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Moody's»: Grieķijas un Portugāles ekonomikām draud «lēna nāve»

Grūtības un nenoteiktība šogad sagaida Eiropas valdību finanses, Grieķijas un Portugāles ekonomikām riskējot pat piedzīvot «lēnu nāvi», brīdina starptautiskā reitingu aģentūra «Moody's Investors Service» («Moody's»).

«Pēkšņas nāves - budžetu krīzes - risks ir niecīgs, taču lēnas nāves iespējamība ir liela, ja vien netiks uzlabota ekonomiskā potenciāla konkurētspēja un nodokļu sistēma,» vēsta «Moody's».

Norādot uz Eiropas valdību kopējo parādsaistību problēmu, «Moody's» uzsver, ka galvenais faktors, lai novērstu pilnīgu ekonomikas un finanšu sabrukumu, bijis procentu likmju samazināšana.

Taču aģentūra vēsta, ka parādu nomocīto valstu kredītreitingi varētu tikt apdraudēti, ja investori sāktu bažīties ne tikai par vājo ekonomisko aktivitāti, bet arī inflāciju un procentu likmju pieaugumu.

Saistībā ar situāciju Grieķijā un Portugālē «Moody's» norādīja, ka konkurētspējas atšķirības veicinās valstu ekonomiskā potenciāla un līdz ar to arī nodokļa ienākumu mazināšanos.

Aģentūra lēš, ka vairāk nekā ceturtdaļa grieķu dzīvo ārvalstīs, bet Portugālē šis īpatsvars veido trešdaļu.

«Grieķijai ir ļoti maz laika, lai risinātu šo problēmu, jo valsts finanšu stāvokļa pasliktināšanās bijusi krietni dramatiskāka,» norāda «Moody's».

Jau ziņots, ka decembrī «Moody's» samazināja Grieķijas kredītreitingu, radot jaunu triecienu parādu nomocītajai valstij, kas cenšas atjaunot tās uzticamību starptautiskajos tirgos.

Ja aģentūra valsts kredītreitingu samazinās vēl vairāk, tas varētu radīt nopietnas sekas Grieķijas banku spējai izmantot valdības obligācijas kā ķīlu, lai saņemtu lētus aizdevumus no Eiropas Centrālās bankas.

Tajā pat laikā Grieķijas premjerministrs Georgs Papandreu trešdien paziņoja, ka valsts negrasās izstāties no eirozonas vai lūgt finansiālu palīdzību no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF).

SVF delegācija trešdien ieradās Grieķijā, kur uzsāks nedēļu ilgas pārrunas, lai palīdzētu parādu nomocītajai valstij pārdzīvot tās finanšu krīzi.

Grieķijas budžeta deficīts pērn pieauga līdz 12,7% no iekšzemes kopprodukta (IKP), ievērojami pārsniedzot Eiropas Savienības (ES) noteikto līmeni 3% no IKP apmērā.

Savukārt valsts parādsaistību apjoms sasniedzis 113% no IKP.

Grieķijas valdība, kurai šā mēneša beigās nepieciešams prezentēt krīzes plānu Eiropas Komisijai, paziņojusi, ka šogad samazinās budžeta deficītu līdz 8,7% no IKP, samazinot valsts sabiedriskā sektora izdevumus un agresīvi cīnoties ar izvairīšanos no nodokļu nemaksāšanas.

Toties ES noteikto 3% līmeni Grieķija plāno sasniegt 2012.gadā.