Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Degviela Latvijā gandrīz dārgākā Eiropā

Lai gan pasaulē novērojams naftas cenu kritums, Latvijā degvielas cenas tik kāpj uz augšu – piektdien cena sasniedza aptuveni 75 santīmus par litru benzīna un 72 santīmus par litru dīzeļdegvielas, vēsta «Neatkarīgā».

Tas ir par trim santīmiem litrā dārgāk nekā pirms mēneša. Degvielas tirgotāji benzīna un dīzeļdegvielas dārdzību skaidro ar bargo ziemu ziemeļu puslodē, kas izraisījis pastiprinātu pieprasījumu pēc tās.

Salīdzinot Latvijā nopērkamā benzīna un dīzeļdegvielas vidējās cenas ar citām Eiropas valstīm, Latvijā cena bez nodokļiem ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā. Lētāks nekā Latvijā 95E markas benzīns piektdien bija 14 valstīs no 27 ES valstīm, bet dīzeļdegviela – 24 valstīs no 27 ES valstīm.

Viszemākā vidējā 95E benzīna cena bez nodokļiem piektdienas rītā bija Apvienotajā Karalistē – 0,41 eiro jeb 0,29 lati litrā. Savukārt viszemākā mazumtirdzniecības cena, ietverot nodokļus, bija Kiprā – 0,92 eiro jeb 0,65 lati litrā. Vislētākā dīzeļdegviela vakar bez nodokļiem bija Bulgārijā un Apvienotajā Karalistē – 0,43 eiro jeb 0,30 lati litrā, savukārt, ietverot nodokļus, Lietuvā litrs dīzeļdegvielas piektdien maksāja 0,88 eiro jeb 0,62 latus litrā. Latvijas autobraucēji par tādām cenām jau sen ir aizmirsuši.

Uzņēmums «Statoil Latvija" laikrakstam skaidro, ka šajās nedēļās tika piedzīvots cenu kāpums, jo pirms aptuveni mēneša degvielas cenas pasaulē sāka ievērojami paaugstināties. Un tam esot vairāki iemesli. Galvenais – barga ziema ziemeļu puslodē. Tas rada lielāku degvielas patēriņu, kas savukārt noved pie augstākām cenām.

Degvielas cenu kāpumu, pēc «Statoil» domām, izraisīja arī Krievijas un Baltkrievijas strīds par naftas piegādēm 2010. gadam, kā arī plānotās naftas pārstrādes rūpnīcu slēgšanas remontam, kā dēļ samazinājās produktu piedāvājums, bet cenas biržā – paaugstinās.