Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ukrainā notiek prezidenta vēlēšanas

Svētdien Ukrainā notiek prezidenta vēlēšanas un sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka ievērojamā vadībā pār pārējiem kandidātiem izvirzījies prokrieviski noskaņotais opozīcijas politiķis Viktors Janukovičs.

Ukrainas prezidenta amata kandidāti piektdien, pēdējā aģitācijai atvēlētajā dienā, vēl centās pārliecināt vēlētājus, kuri izjūt dziļu vilšanos pēc Oranžās revolūcijas, kas nenesa būtiskas politiskas reformas un nepielika punktu korupcijai.

Lai gan Janukovičs paudis cerību, ka izdosies uzvarēt jau pirmajā kārtā, tomēr maz ticams, ka viņš iegūs vēlētāju balsu vairākumu. Visdrīzāk, cīņā par valsts augstāko amatu viņam nāksies pacīnīties arī 7.februārī, kad varētu notikt otrā kārta.

Paredzams, ka Janukoviča sīvākā sāncense būs premjerministre Jūlija Timošenko, kurai, pēc analītiķu domām, līdz otrajai kārtai ir pietiekami daudz laika, lai iegūtu lielāku vēlētāju atbalstu.

Savukārt Timošenko vēlas nodrošināt, ka viņai prognozēto otro vietu svētdien neapdraudēs uzņēmējs Sergejs Tigipko, kuram atbalsts pēdējās nedēļās pirms vēlēšanām strauji pieaudzis.

Kopumā uz Ukrainas vadītāja krēslu pretendē 18 cilvēki. Pirmsvēlēšanu laiku aizēno ukraiņu vilšanās Oranžajā revolūcijā, kas, pretēji cerētajam, nenesa politiskas reformas un nepielika punktu korupcijai.

Paredzams, ka pašreizējais valsts galva Viktors Juščenko vēlēšanās gūs niecīgu atbalstu, tādējādi saņemot sodu par revolūcijas neveiksmi.

Ukrainas sabiedrībā valdošo cinisko attieksmi pret politisko eliti pierāda arī tīmeklī izveidotā mājaslapa «prodaygolos.com.ua», kuras adrese latviski tulkojama kā «pārdod savu balsi». Tās apmeklētājiem bija iespēja savu balsi izlikt pārdošanai izsolē, tomēr pēc plašas rezonanses iegūšanas lapa tika slēgta.

Analītiķi brīdina, ka arī pēc otrās kārtas vēl nebūs garantēta Ukrainas politiskā stabilitāte, jo, iespējams, vēlēšanu iznākums tiks apstrīdēts tiesā.