Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Repše: Satversmes pārkāpšana un neievērošana ir dažādas lietas

Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris kritizē Saeimu, ka tā nepilda savus solījumus. Tajā skaitā ir arī pašreizējais finanšu ministrs Einars Repše (JL), kurš pirms trim gadiem Saeimā zvērēja ievērot Satversmi, svētdien vakarā vēstīja TV3 raidījums «Nekā personīga».

Taču šobrīd Repše domā savādāk, norādot, ka Satversmes pārkāpšana un neievērošana esot divas atšķirīgas lietas, par kurām «neesot jēga diskutēt».

Viņš Satversmes tiesas spriedumus sauc par apgrūtinājumu un šādā gaisotnē iespēju mazināt budžetu par neiespējamo misiju.

Ministrs sarunā ar raidījumu arī ironizē, ka tiesnešu rīcība novedusi pie tā, ka mazāk naudas paliks tiem, kas nevis sūdzējušies tiesā, bet cietuši klusu.

Raidījums norāda, ka pēc nesenās Satversmes tiesas priekšsēdētāja sarunas Rīgas pilī ar tās saimnieku Valsts prezidentu Valdi Zatleru noprotams, ka tiesa neapstāsies pie pensiju lietas un arī turpmākie spriedumi valsts kasei izmaksās miljonus.

Aprēķini, ko sniegusi Finanšu ministrija, liecina, ka ja Satversme nolems par labu tiesnešiem, spriežot, ka tiesnešu algu «iesaldēšana» bijusi pretrunā ar valsts pamatlikumu, Valdībai būs jārēķinās ar piecu miljonu latu zaudējumiem, jo 2,7 miljoni iegūti ieturot tiesnešu, bet 2 miljoni prokuroru algas.

Savukārt aprīlī gaidāms spriedums tā saucamajā māmiņu algu lietā. Tad noskaidrosies vai valsts zaudēs piecus miljonus, ko ietaupīja uz neizmaksāto jauno vecāku algu rēķina. Tas nozīmē, ka abi spriedumi valsts kasei var nest 10 miljonu papildus izdevumus.

Kūtris atsakās minēt kādu spriedumu tiesa gatavo, bet ir skarbs, raksturojot politiķus, kuri strādājot pavirši, kājām mīda valsts pamatlikumu.

«Mums ir jāskatās uz likumu un mums ir jāskatās uz Satversmi. Un ja mēs sakām, ka par vienu miljonu var neievērot valsts pamatlikumu ..... skatāmies pieci miljoni.... bet kad tūkstotis... tad skatāmies, ka tad jā.... Satversmi vajag ievērot... tad mēs noslīdam tajā pašā līmenī, kas ignorē likumu vai Satversmi kukuļa dēļ vai kāda cita iemesla dēļ. Tādēļ mūsu pienākums nav skatīties cik lielu naudu tas prasa, bet mūsu pienākums ir skatīties uz tiesiskumu,» norādīja Kūtris.