Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

2009.gada spārnotais teiciens: «Un ko jūs saprotat ar politisko atbildību?»

Pretēji prognozētajam par pagājušā gada spārnoto teicienu nav kļuvis deputāta Ingmāra Līdakas (ZZS) no Saeimas tribīnes bļautais «Aizver muti!». «Spārnotāks» bijis veselības ministres Baiba Rozentāles (TP) jautājums preses konferencē – «Un ko jūs saprotat ar politisko atbildību?».

Pirmdien preses konferencē Rīgas Latviešu biedrības namā paziņots arī 2009. gada Vārds un Nevārds. Par gada gada vārdu atzīts – «glābējsilīte», nevārds – «saīsināt (darbiniekus)».

Rīgas Latviešu biedrības Valodas attīstības kopas žūrija tos izraudzījusi, spraigā domu apmaiņā izskatot vairākus simtus ierosinājumu.

Šogad žūrijai bija grūtāka izvēle nekā citus gadus, jo, piemēram, gada vārdam šoreiz vairāk izcilu priekšlikumu. Rīgas Latviešu biedrības Valodas attīstības kopas koordinātore Maija Sinka atzīst, ka pieteikumos 2009. gadam saņemts vairāk radošu ieteikumu un mazāk negāciju nekā agrāk. Kā teicienos, tāpat gada vārda pieteikumos mazāk sūro un nelāgo kandidātu, toties jauni pārdomu vērti un derīgi vārdi un teicieni. Kā parasti, saņemtos priekšlikumos spilgti atainojas pašreizējās valstiskās un polītiskās norises.

Par 2009. gada Vārdu atzīts «glābējsilīte» – citās valstīs lietotā angliskā vārda «baby box» vietā. Vārds jaukā veidā itin spilgti norāda uz apzīmējuma būtību: cilvēcība un žēlsirdība.

Par 2009. gada Nevārdu atzīts «saīsināt (darbiniekus)» – atlaist. Saņemti arī citi tādas dabas piemēri: «samazināt (darbiniekus)» – atlaist darbiniekus ar nolūku taupīt, mazināt izdevumus, «apcirpt (darbiniekus)».

2009. gada Spārnotais teiciens: «Un ko jūs saprotat ar polītisko atbildību?». Baibas Rozentāles jautājums žurnālistam kādā preses konferencē, kas spilgti parāda daudzu amatpersonu neziņu par polītiskās atbildības jēdziena saturu.

Uz 2009.gada vārda titulu kandidēja logutiņš (logotips), aizeima (demisija), visumnieks (kosmonauts), datorlauzis (hakers), glābējsilīte (babybox), uzejas un noejas (kāpņu telpas un noeja pagrabā vai pie upes), dižķibele, lielķeza, diždimba (krīze), stindzeklis, žibeklis, zibmirklis (flashmob), flikmobilis («Baltic taksis»), kā arī meteorīts, dižilūzija, pajoliņš, jampampiņš.

Savukārt uz 2009.gada nevārda titulu kandidēja pa lielam, da jebko, divus gadus atpakaļ, kādu laiku atpakaļ, apsekot, Šļesakovs, dižķibele, sakārtot, cilvēka mazulis.

Nominācijā par gada spārnoto teicienu, kā ierasts, izceļas sabiedrībā redzamāko cilvēku spilgti politiski vai ekonomiski teicieni. Iesūtījumos parādās arī asprātīgs humors un dzēlīga ironija: «šis ir tāds pateicīgs grieziens», labklājības ministra Ulda Auguļa (ZZS) «maksimāli minimalizēt», Andra Šķēles (TP) «valsts vadītāji nedrīkst izskatīties pēc sabraukta ezīša», izteiciens «Kalvītis vai nu guļ, vai grauž», Saeimas deputāta Ingmāra Līdakas (ZZS) «Aizver muti», 18.novembra uzlīme «Uzsmaidi Latvijai», kā arī premjera Valda Dombrovska (JL) vecgada uzrunā teiktais «Vēl vēlos visiem pateikt paldies».