Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latviešu skaits pieaug latviskā vidē

Jau daudzus gadus Latvijas iedzīvotāju kopējā tendence ir gana strauja izmiršana, iezīmējot savdabīgu parādību, ka latvieši izmirst lēnāk nekā pārējās lielās etniskās grupas. Es apskatīšu laika periodu no 2000. līdz 2009. gadam, jo Centrālās statistikas pārvaldes datubāzē ir gana precīzi dati, sākot tieši ar 2000. gadu. Kopumā Latvijā latviešu skaits katru gadu vidēji samazinās par ~2,500, tai pat laikā krievu skaits sarūk par ~7,500, baltkrievu par ~2000, ukraiņu par ~600.

Tomēr mani vairāk ieinteresēja tas, kāda ir etniskā aina dažādās Latvijas pilsētās un reģionos. Iegūtā informācija pozitīvi pārsteidza - latviskā vidē tik tiešām latvieši piedzīvo skaita pieaugumu. Pieejamos datos 2009. gadā, salīdzinot ar 2008. gadu, latviešu skaits ir samazinājies par 3,296. Kopš 2000. gada tas ir samazinājies par nepilniem 10’000. Rīgā latvieši ir minoritāte - 42,3% no kopējā Rīgas iedzīvotāju skaita, bet no kopējā latviešu skaita Rīgā dzīvo vien 22,52%. Savukārt latviešu skaits gada laikā Rīgā ir samazinājies par 1,907. Šis samazinājums veido 57,86% no kopējā latviešu skaita samazinājuma gada laikā, tātad mēs varam novērot interesantu tendenci, ka Rīga, kurā dzīvo tikai 22,52% no latviešu kopskaita, piedzīvo visstraujāko samazinājumu. Tas ir saistāms ne tikai ar straujāku izmiršanu, bet arī ar cilvēku pārvietošanos dzīvot uz citām vietām, piemēram, Pierīgas reģioniem, kur kopš 2000. gada latviešu skaits ir pieaudzis par 20,000.

Citās Latvijas lielākajās pilsētās latvieši turpina nostiprināt savas pozīcijas. Kopš 2000. gada Daugavpilī latviešu ir palicis aptuveni tikpat daudz, savukārt īpatsvars proporcionāli ir palielinājies par 1,6%. Jelgavā latviešu skaits ir palielinājies par nepilniem 4,000, palielinot latviešu īpatsvaru pilsētā par 5,4%. Jūrmalā latviešu skaits ir pieaudzis par aptuveni 600, īpatsvaru palielinot par 1,4%. Liepājā pieaugums arī ir aptuveni 600, latviešu īpatsvars palielinājies par 3,4%. Ventspilī latviešu skaits ir palielinājies par nepilnu 1000, īpatsvaram palielinoties par 3%. Rēzekne ir vienīgā lielā pilsēta, kur latviešu skaits ir samazinājies. Kopš 2000. gada Rēzeknē dzīvo par 1000 latviešiem mazāk, bet citas tautas ir vēl vairāk samazinājušās, tāpēc Rēzeknē latviešu īpatsvars ir pieaudzis par 1,7%. Arī te tendence ir tāda, ka latvieši labprātāk dzīvo latviskās pilsētās.

Ja apskatām Latvijas rajonus, tad ir novērojama pakāpeniska izmiršana un urbanizācija. Vienīgie rajoni, kur latviešu skaits ir pieaudzis kopš 2000. gada, ir Ogres, Rīgas un Tukuma rajoni. Rīgas rajonā kopš 2000. gada latviešu pieaugums ir bijis 20,000 liels. Šobrīd latviskākais ir Talsu rajons, kur 2009. gadā latvieši veidoja 92,1% no iedzīvotāju kopskaita.

Vēl būtu jāapskata noslēgtās etniski jauktās laulības. Šai ziņā aina ir visnotaļ iepriecinoša. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ebreji, lietuvieši, poļi un ukraiņi katru gadu gandrīz simtprocentīgi noslēdz etniski jauktās laulības, krievi aptuveni 45% gadījumu noslēdz etniski jauktās laulības, savukārt jau daudzus gadus latvieši tikai 20% gadījumu noslēdz etniski jauktās laulības, tātad 80% latviešu laulību tiek slēgtas starp diviem latviešiem. Tas dod pamatotu cerību nākotnei, ka latvieši saglabās savu identitāti.  

Es prognozēju, ka, ja 15 gados nenotiks strauja politikas maiņa, tad, turpinoties esošajām tendencēm, 2025. gadā krievu tautības īpatsvars nevienā pilsētā vai reģionā nepārsniegs 50%. Savukārt latvieši būs ieguvuši 50% Krāslavas rajonā. Latvieši nebūs pārsvarā, bet būs pietuvojušies vēl tuvāk 50% īpatsvaram Daugavpils rajonā, Rēzeknē un Rīgā. Vienīgā vieta, kur latvieši nebūs pietuvojušies pārsvaram, būs Daugavpils pilsēta, kur būs uzlabojusies etniskā situācija un latviešu skaits tuvosies 20%. Pārējā Latvijas teritorijā latvieši būs vēl vairāk nostiprinājuši savas dominējošās pozīcijas.

Tā vai citādāk, bet latviska Latvija tiks sasniegta, jo tas ir vienīgais taisnīgais ceļš.