Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atšķirīgi vērtē Sudrabas iespējamo pretendēšanu uz premjera amatu

Koalīcijas partneru vidū ir visai atšķirīgi vērtējumi par valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas izteikumiem publiskajā telpā saistībā ar iespējamo pretendēšanu uz valdības vadītāja amatu pēc Saeimas vēlēšanām, liecina aģentūras BNS veiktā deputātu aptauja.

Ja «tēvzemiešu» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats Valsts kontroles (VK) vadītājas izteikto pieļāvumu vērtē kā interesantu pieteikumu, tad Tautas partijas (TP) frakcijas vadītājas vietnieks un partijas valdes pārstāvis Vents Armands Krauklis atzina, ka drīzāk to redz kā žestu, lai vērstu valdības locekļu uzmanību uz valstī notiekošo, nevis nopietnu kandidatūras pieteikumu.

Grīnblats pauda pārliecību, ka, viņaprāt, Sudraba patlaban vairāk tomēr ir ieinteresēta palikt VK vadītāja amatā, turklāt «tēvzemietis» vērsa arī uzmanību uz to, ka viņa savos argumentos ir izvirzījusi ļoti stingras prasības un nosacījumus tikai iespējai vien apsvērt pretendēšanu uz Ministru prezidenta krēslu.

«Pēdējā gada laikā viņa tika tincināta ļoti, un viņai ir visas tiesības arī teikt - jā... Man gan šķiet, ka viņa ir vairāk noskaņota nostrādāt to termiņu līdz galam,» viņš dalījās pārdomās par publiskajā telpā visai regulāro valsts kontrolieres vārda saistīšanu ar valdības vadītāja amatu.

«Pieteikums ir pietiekami interesants - neviens to neapšaubītu. .. Bet viņa izvirzījusi ļoti augstus kritērijus - runājot par pilnīgi jaunu partiju...nav jau tagad pieteikusies neviena,» sacīja parlamentārietis, atzīstot, ka viņš nav manījis, ka kāds tiešām jauns politiskais spēks vai cilvēki tā veidošanai būtu sevi pieteikuši.

Grīnblats, daloties novērojumos, kā iespējamo partneri un virzītāju Sudrabai minēja jaunveidojamo apvienību «Vienotība».

«Bet tur jau ir [pašreizējais premjers Valdis] Dombrovskis, ["Pilsoniskās savienības» līderis Ģirts Valdis] Kristovskis un varbūt vēl kāds - tur jau amata kandidātu ir vairāk nekā vajag,» teica tautas kalps. Taču, atsaucoties uz Sudrabas strikto apgalvojumu, ka ar esošajiem politiskajiem spēkiem šādu iespēju viņa nesaistītu, «tēvzemietis» vien apliecināja interesi sekot līdzi tālākajiem notikumiem šajā sakarā.

Turpretī Krauklis atzina, ka viņš personīgi VK vadītājas izteikumos saskata vien vēlmi paust savu attieksmi pret notiekošajiem procesiem un valdības lēmumiem, nevis vēlmi pieteikt savu kandidatūru.

«Es personīgi domāju, ka tas ir sava veida signāls pašreizējam premjeram... nevis kā nopietns pieteikums,» sacīja deputāts, atsaucoties uz VK atzinumu saistībā ar līdzekļu neparedzētiem gadījumiem izlietojumu, kas arī ir pārmetums Finanšu ministrijai.

Partijas «Pilsoniskā savienība» Saeimas frakcijas vadītāja Anna Seile aģentūrai BNS teica, ka Sudrabu vērtē kā spēcīgu personību, kas šādam amatam arī ir nepieciešams, bet pauda pārliecību, ka, viņasprāt, nu jau ir novēloti domāt par jaunas partijas veidošanu ceļā uz Saeimas vēlēšanām.

«Patlaban ko īstenot var tikai tad, ja ir liels politisks spēks - tiešī tādēļ arī apvienojāmies, jo saprotam, ka katra atsevišķi šādu atbalstu nevaram gūt,» skaidroja parlamentāriete, piebilstot, ka valdības vadīšana prasa ne tikai lielāku un nostiprinātu partiju atbalstu, bet arī pašas personības spēku.

«Viņa [Sudraba] ir spēcīga personība. .. Bet par jaunu partiju domājot...man ir nelielas šaubas, vai nav drusku par vēlu veidot jaunu,» pārdomās dalījās deputāte.

Sudrabas strikto noraidījumu visām patlaban jau esošajām partijām Seile komentēja vien ar pieļāvumu, ka «cilvēks var arī pārdomāt».

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājam Augustam Brigmanim nekādus īpašus secinājumus šie izteikumi nav radījuši.

«Lai viņa veido šo spēku, ja ir tādu vēlmi izteikusi,» pauda tautas kalps. Faktu, ka publiskajā telpā vispirms izskan kādas personas pieļāvums par savu gatavību, nevis kāds no politiskajiem spēkiem viņu virza, Brigmanis komentēja vien ar atziņu, ka «tā mums tagad ir pierasta prakse».

«Varbūt vēl kāds vēlas kandidēt? Tad ir jādod iespēja,» piebilda ZZS pārstāvis, paužot gan personīgu pozīciju, ka viņš nepievēršas katram paziņojumam.

«Par tādām lietām nedomāju - ir tik daudz citu, svarīgāku lietu. .. Vienu dienu tas ir [Rīgas vicemērs Ainārs] Šlesers, citu dienu Sudraba - lai ietu un komentētu to visu,» piebilda Brigmanis.

Jau vēstīts, ka Sudraba nedēļas nogalē intervijā telekompānijas TV5 raidījumam «7 ziņas» atzina, ka būtu gatava uzņemties valdības vadītāja amatu vai pretkrīzes programmas ieviešanu.

Taču valsts kontroliere kategoriski noraida iespēju, ka varētu pievienoties kādam no pašreizējiem politiskajiem spēkiem. Viņa būtu gatava sadarboties tikai ar jaunu politisku spēku, turklāt tikai tad, ja to veidotu cilvēki, kuri māk ne tikai skaisti runāt, bet arī ar darbiem pierāda sevi.

Vēlāk aģentūrai BNS valsts kontroliere skaidroja, ka nav reāli apsvērusi iespēju pretendēt uz valdības vadītāja amatu un pieļāvumu par sadarbību ar pilnīgi jaunveidotu politisko spēku izteikusi, hipotētiski atbildot uz jautājumu par apstākļiem, kuros viņa varētu par šo amatu domāt.