Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzdod īpašniekiem sakārtot graustu Jēkaba ielā

Rīgas domes deputāti šodien nolēma īpašniekiem uzdot sakārtot daļēji nodegušo graustu Vecrīgā, Jēkaba ielā 24.

Ja ēkas īpašnieki paši graustu nesakārtos, tad Rīgas pašvaldība to veiks piespiedu kārtā.

Lēmumā uzdots ēkas īpašniekiem nekavējoties pēc domes lēmuma spēkā stāšanās sākt grausta sakārtošanas darbus, ievērojot sertificēta būvinženiera atzinumu, Rīgas pilsētas Būvvaldes un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas prasības.

Ne ilgāk kā viena mēneša laikā būs jāpabeidz ēkas sakārtošanas darbi, un ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas būs jāveic fasādes apsegšana ar dekoratīvo pārsegu, kas atveido fasādes zīmējumu.

Ja trīs darba dienu laikā no Rīgas domes lēmuma spēkā stāšanās dienas nebūs sākta minēto darbu izpilde, Īpašuma departaments veiks nepieciešamos pasākumus ēkas sakārtošanai no budžeta līdzekļiem, kurus vēlāk mēģinās piedzīt no īpašniekiem.

Departamenta direktora vietnieks Oļegs Burovs pieļāva, ka grausta sakārtošana varētu izmaksāt līdz 20 000 latu. «Daudz kas gan atkarīgs no tā, kādus darbus pieprasīs veikt pieminekļu sargi,» piebilda Burovs.

LETA jau ziņoja, ka aizvadītā gada nogalē trīsstāvu ēkā Jēkaba ielā 24 izcēlās ugunsgrēks. Kad ugunsdzēsēji ieradušies notikuma vietā, ēka degusi ar atklātu liesmu 350 kvadrātmetru platībā. Policija aizdomās par dedzināšanu aizturēja kādu vīrieti.

Apsekošanas laikā konstatēts, ka ēka ir izdegusi, tai bojāts viss mansarda stāvs un jumta segums, kā arī starpstāvu pārsegumi, un ēkas telpiskā noturība ir apdraudēta. Atsevišķi ēkas fasādes fragmenti apvilkti ar sietu, redzams, ka ir iepriekš veikta nesošās ārsienas pastiprināšana ar tērauda konstrukcijām. Ēkas palikusī mansarda mūra daļa ir bez redzamas sasaistes ar citām būves konstrukcijām, un tā var apdraudēt sabiedrisko drošību.

Ēkas īpašnieks - maksātnespējīgās SIA «Jēkaba parks» administrators Juris Ķesteris - aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka pašus nepieciešamākos darbus, piemēram, gājēju ietves sakārtošanu un žoga nostiprināšanu, veiks tūlīt, bet par pārējo darbu veikšanu īpašnieki spriedīšot pēc iepazīšanās ar pašvaldības prasībām.

Uzņēmuma kontos maksātnespējas dēļ nekādu līdzekļu neesot, tādēļ visi darbi jāveic par pašu īpašnieku līdzekļiem - ja tādi atradīsies.

Ķesteris informēja, ka ēku bijis iecerēts rekonstruēt, bet dižķibeles dēļ banka pārtraukusi projekta finansēšanu. Ēkai jau izstrādāts rekonstrukcijas projekts, nostiprināta fasāde, uzlikts jauns jumts no dakstiņiem, kā arī atjaunotas jumta konstrukcijas. Tagad jumts ir nodedzis, ievērojami cietuši arī ēkā esošie kultūrvēsturiskie elementi, kaut cik saglabājušās tikai ārdurvis.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka šajā vietā pirms dažiem gadiem SIA «Linstow J24» (tagad - SIA «Jēkaba parks») plānoja būvēt viesnīcu, bet nesaņēma atļauju no pieminekļu sargiem un arhitektiem.

Daļēji nodegusī ēka celta 1789.gadā un ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments sagatavojis vairākus atzinumus, kuros norādīts, ka ēka jāatjauno.

Kopš 2009.gada pavasara SIA «Jēkaba parks» iecelts maksātnespējas administrators, liecina «Firmas.lv» informācija. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 284 100 latu. Puse kompānijas pieder Jurim Vanagam, 30% - Ivaram Lišmanim, bet 20% - Voldemāram Sprūžam.

Nekustamā īpašuma Jēkaba ielā 24 parādsaistības ar Rīgas domi ir 8362 lati.

Jau ziņots, ka pašvaldība uzdeva īpašniekiem sakārtot slaveno graustu Marijas ielā 6, kas arī tika izdarīts. Pašlaik pašvaldība uzdevusi īpašniekiem sakārtot vēl vairākus graustus.