Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atbalsta divu deputātu sodīšanu par sievu pieņemšanu darbā

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija otrdien atbalstīja divu deputātu izdošanu administratīvai sodīšanai par savu laulāto draudzeņu nodarbināšanu parlamentā.

Diskusijā par atbalstu šiem lēmumprojektiem komisijas locekļi vairākkārt uzsvēra, ka jāatbalsta administratīvā sodīšana, lai būtu precedenti, par kuriem parlamentārieši varētu vērsties tiesā un apstrīdēt sodus, kā arī pašai komisijai būtu iespēja strādāt pie likuma grozījumiem, kas precizētu pretrunīgās normas interešu konflikta sakarā.

Uz šiem diviem gadījumiem parlamentāriešu uzmanību vērsis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Saistībā ar savu dzīvesbiedreņu nodarbināšanu deputātu palīgu amatos, kas ir pretrunā ar interešu konflikta novēršanas likumu, KNAB konstatējis pārkāpumus gan «tēvzemietim» Imantam Kalniņam, gan deputātam Staņislavam Šķesteram.

Kalniņš administratīvo pārkāpumu protokola paskaidrojumā paudis pārliecību, ka nav atradies reālā interešu konfliktā.

«Taču, lai izbeigtu visu šo jezgu, esmu pārtraucis darba attiecības ar savu sievu Agru Kalniņu,» uzsvēris «tēvzemietis».

Komisijas sēdē, kad deputāti sprieda par viņa izdošanu saukšanai pie administratīvās atbildības, komponists un jau pieredzējušais parlamentārietis vēlreiz apliecināja, ka nejūtas pēc būtības pieļāvis interešu konfliktu.

«Tas ir jau no 5.Saeimas laikiem - tāda prakse bija, ka nodarbina sev tuvos cilvēkus. Uz slodzi, uz pusslodzi, lielākoties tomēr uz pusslodzi,» pārdomās dalījās tautas kalps. Viņš norādīja, ka deputāta darbs tomēr ir saistīts arī ar konfidenciālu informāciju un tad vislabāk ir paļauties uz sev tuvu cilvēku kā palīgu.

Turklāt Kalniņš paskaidroja, ka viņam tas bijis krietni ērtāk un parocīgāk - nevis algot uz pilnu slodzi cilvēku kā deputāta palīgu Rīgā, bet nodarbināt divus palīgus uz pusslodzi, vienu Rīgā un vienu Liepājā.

Deputāts arī dalījās pārdomās par savām sarunām ar KNAB speciālistiem - viņš minēja piemērus, ka tādi paši interešu konflikti ir vērojami skolās un slimnīcās. Uz šiem minējumiem Kalniņš saņēmis paskaidrojumu, ka lēmumu par darbinieka pieņemšanu iespējams apstiprināt jeb novīzēt, piemēram, direktora vietniekam vai kādai citai pilnvarotai amatpersonai un tad formāli interešu konflikts nav konstatējams.

«Bet pēc būtības taču interešu konflikts paliek,» izbrīnu pauda Kalniņš, secinot, ka tādā gadījumā arī deputāti būtu varējuši vienkārši lūgt, lai viņu palīgu pieņemšanu novīzē frakcijas priekšsēdētājs.

Deputāts gan uzsvēra, ka viņam šajos jautājumos vairs nevarēs norādīt uz kādu personīgu ieinteresētību, jo komponists nolēmis vēlēšanās vairs nepiedalīties.

«Uzskatu, ka šie jautājumi nav likumā noregulēti,» sacīja Kalniņš. Viņa redzējumam vēlāk diskusijā pievienojās arī komisijas locekļi.

Savukārt Šķesters savos paskaidrojumos komisijas sēdē kolēģiem atzina skepsi par taisnīgu Saeimas balsojumu, vienlaikus gan netaupot pūles vēlreiz izskaidrot situāciju.

«Es jau redzu, ka jūs nospiedīsiet tās pogas, jums jau vienalga,» neticību kolēģu vēlmei izprast situāciju neslēpa tautas priekšstāvis, piebilstot, ka šajā ziņā «arī prese jau palīdz».

Šķesters paskaidroja, ka 2008.gada sākumā, kad KNAB sācis atkārtoto pārbaudi, viņa sieva jau atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā. Viņš vairākkārt uzsvēra, ka saskaņā ar Darba likumu nevar atlaist darbinieci, ja viņa ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Arī vēlāk, kad Šķestera kundze atgriezusies darbā, likums liedzis pārtraukt darba attiecības, jo viņa barojusi bērnu ar krūti un par šo faktu ir iesniegtas arī ārsta izziņas.

Tautas kalps savā uzrunā vairākas reizes pauda neizpratni, kādēļ KNAB speciālisti nav iepazinušies ar Darba likumu, kas viņam nav ļāvis ātrāk likumīgi pārtraukt sievas nodarbināšanu.

Darba attiecības ar sievu Šķesters beidzis tikai 2009.gada 28.septembrī.

Tautas kalps arī apliecināja, ka šoreiz atšķirībā no iepriekšējās reizes, kad administratīvi sodīts par sievas nodarbināšanu, viņš noteikti lietu pārsūdzēs.

Mandātu komisijas pārstāvji, lemjot par šiem jautājumiem, arī atgādināja, ka jau ir bijušas tādas situācijas, ka likumā konstatētas būtiskas nepilnības, bet ir bijis jālemj par parlamentāriešu administratīvu sodīšanu, lai vēlāk, jau atsaucoties un analizējot šos gadījumus, varētu precīzi izstrādāt grozījumus šiem regulējumiem.

Jau vēstīts, ka par šādiem pārkāpumiem diskusijas Saeimā uzvirmoja 2007.gada nogalē, kad parlaments arī atbalstīja astoņu tautas kalpu administratīvu sodīšanu par interešu konfliktu, kas pieļauts, nodarbinot savus radiniekus.

Vairāki deputāti, tostarp «tēvzemietis» Dzintars Rasnačs, pēc šā lēmuma arī solīja vērsties tiesā.