Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Olimpiešu apģērbu ražos igauņi. Vietējie uzņēmumi nespējīgi?

Trešdien notiks Latvijas Olimpiskās delegācijas tērpu prezentācija. Sportisti demonstrēs Vankūveras ziemas olimpiskajām spēlēm īpaši sagatavotas parādes un starta formas. Diemžēl visus apģērbus ražojusi Igaunijas kompānija «ATLM Design OU» un uzņēmums «Adidas Baltic», trešdien raksta «Latvijas Avīze».

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) norāda – uz atklāto konkursu par parādes un brīvā laika sporta ekipējuma piegādi olimpiskajai delegācijai bija pieteikusies vienīgi Igaunijas kompānija. «Diemžēl citu kandidātu uz mūsu olimpiešu apģērbšanu, lai tie, svinīgi un skaisti saposti, iesoļotu olimpiskajā stadionā, nebija,» laikrakstam sacījusi LOK sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Āķe-Vīksne.

«Varam tikai izteikt nožēlu, ka Latvijā pašlaik nav kompānijas, kas varētu nodrošināt mūsu atlētus ar parādes un brīvā laika ekipējumu ziemas sporta veidos. Ziemas drēbju ražošana ir ļoti specifiska lieta, īpaši sporta vajadzībām. Neredzam nevienu vietējo ražotni, kas varētu LOK piegādāt kompleksu pasūtījumu ziemas drēbēm, kurā ietvertas gan virsdrēbes, gan darba, gan brīvā laika, gan prezentāciju vajadzībām domātas drēbes. Turklāt mums ir nepieciešama individuāla pieeja katram atlētam, jo sportistu augumi ir dažādi, ar dažādām vajadzībām un visdažādāko izmēru diapazonu. Apģērbu kompānijai jābūt radoši elastīgai, tādai, kas var piegādāt mums visu pasūtījumu uzreiz,» uzsver Āķe-Vīksna.

Latvijas olimpiskās delegācijas tērpu iegādi nodrošina no valsts budžeta līdzekļiem un atbilstoši Publisko iepirkumu likumam. Bijuši izsludināti divi konkursi. Vienā konkursā 130 sporta apģērbu komplektiem atvēlētie 57 070 lati tika minētajai igauņu kompānijai. Savukārt otrā konkursā par apavu, starta un treniņtērpu šūšanu paredzētie 47 641 lats tika SIA «Adidas Baltic».

Tikmēr pašmāju modes industrijas pārstāvji ir izbrīnīti, ka LOK rīkotajā konkursā bijis tikai viens, turklāt ārzemju uzņēmums. Nozares pārstāvji uzsver – Latvijas kompānijas ir spējīgas gan izstrādāt dizainu, gan uzšūt visu nepieciešamo.

«Es nemaz nezināju, ka šāds konkurss ir bijis izsludināts! Esmu pārliecināta, ka Latvijā var radīt ļoti laba un konkurētspējīga dizaina apģērbu arī olimpiešiem atbilstoši katra sportista vajadzībām. Es pati esmu radījusi formas «Air Baltic» darbiniekiem, skolām, nupat pabeidzu tērpus restorānam. Mani izbrīna arī tas, ka LOK nevienam latviešu dizaineram, tajā skaitā man, nav pat pajautājis, vai kāds spētu šādu kolekciju izgatavot. Varbūt ir tā, ka kurš pirmais konkursā pieteicās, to paņēma,» laikrakstam sacījusi modes māksliniece Natālija Jansone.

Savukārt Latvijas Modes fonda vadītāja Inita Saulīte-Zandere uzskata – šāda situācija, kad neviens pašmāju uzņēmums nestrādā pie tik prestižas lietas kā olimpiskās valstsvienības apģērbšana ziemas olimpiskajām spēlēm, radusies tikai nepietiekamas komunikācijas dēļ.

Kā norāda LOK – pēdējo reizi Latvijas apģērbu kompānija olimpiešiem tērpus darinājusi 2004. gada olimpiādei Atēnās. Turklāt sadarbība esot bijusi neveiksmīga.

Tikmēr Latvijas Tekstilrūpniecības asociācija pieļauj vairākas iespējas, kāpēc neviens pašmāju uzņēmējs minētajā konkursā nav piedalījies.

Asociācijas prezidents Guntis Strazds: «Ja jau pat es neesmu pamanījis, ka šāds konkurss bijis, tad ir liela ticamība, ka arī uzņēmēji to nav pamanījuši. Pieļauju, ka Latvijas kompānijas varētu būt atmetušas ar roku šāda veida darbiņiem kā tādiem, jo pirms dažiem gadiem formālu iemeslu dēļ – laikus neiesniegta izziņa vai kāds neprecīzi noformēts dokuments – firmas izmestas no apģērbu šūšanas pretendentu saraksta. Turklāt katrs vērtē, vai tas ir izdevīgi. Šajā gadījumā saražojamais apjoms ir vairāk domāts individuālai, ne rūpnieciskai šūšanai, līdz ar to tiešām smagās formalitātes, kuras pirms tam jānokārto, nav to vērtas.»

LOK informē, ka konkurss ir izsludināts atbilstoši likumam. Sludinājums bijis Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā internetā, LOK mājas lapā un publicēts «Latvijas Vēstnesī».