Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ekonomists: atveseļošanās pazīmes vēl ir vājas

«Nordea» bankas vecākais ekonomists Andris Strazds norāda, ka Latvijā veiktie budžeta samazinājumi nodrošina stabilu pamatu ilgtermiņa izaugsmei, tomēr atveseļošanās pazīmes joprojām, ir vājas, portālu «Apollo» informēja «Nordea» sabiedrisko attiecību vadītāja Dagnija Stuķēna.

Tomēr viņš arī prognozē, ka ļaunākais ekonomikas kritums ir pārvarēts.

«Iekšzemes pieprasījums un investīcijas joprojām veido galveno spiedienu uz ekonomiku, un cerības tiek vērstas uz eksporta nozari, kas pagājušā gadā atsāka uzplaukt. Tomēr gandrīz trešdaļa Latvijas eksporta nokļūst citās Baltijas valstīs, kas ierobežo īstermiņa atveseļošanās potenciālu, ko nodrošina eksporta pieprasījums. Tādēļ mēs uzskatām, ka nākamā gada laikā ekonomikā notiks uz eksportu balstīta izaugsme,» klāsta Strazds.

Ekonomists arī atklāj, ka patērētāju pārliecība ir sākusi piesardzīgi uzlaboties, taču patēriņu apgrūtina sarežģījumi darba tirgū. Viņš prognozē, ka bezdarbs šogad turpinās pieaugt un pieejamos ienākumus samazinās taupības pasākumi, valsts ieņēmumu samazinājumi un nodokļu palielinājumi.

Tāpat viņš prognozē, ka neskatoties uz to, ka spekulācijas par lata devalvāciju atkal ir pieklusušas, tās noteikti atsāksies, it sevišķi, ka būs politiskā krīze vai nesekmīgi mēģinājumi saņemt turpmāku finansējumu.

«Tomēr centrālās bankas spēcīgās rezervju pozīcijas dēļ piespiedu devalvācija ir maz ticama, un mēs neprognozējam, ka centrālā banka izvēlēsies atteikties no piesaistes. Tādējādi, mūsuprāt, 2010. gadā turpināsies iekšējās korekcijas,» teic Strazds.