Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Melngailis: «Parex banku» varētu pārdot nākamo divu ceturkšņu laikā

Tirgus situācijas uzlabojuma dēļ «Parex banku», ko Latvijas valdība aizpērn bija spiesta glābt no bankrota, varētu pārdot nākamo divu ceturkšņu laikā, ja tiks saņemti atbilstoši iegādes piedāvājumi no investoriem, paziņojis bankas valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis.

«Ņemot vērā, ka tirgus uzlabojas, es neredzu iemeslus, kuru dēļ pārdošana nevarētu notikt nākamajos divos ceturkšņos. Līdz šā gada vidum vai rudenim [pārdošanas] transakciju varētu noslēgt. Valdībai jāatgūst [bankā ieguldītā] nauda, un, ja piedāvājumi būs atbilstoši, tā būs gatava sarunām,» viņš pastāstījis intervijā aģentūrai «Bloomberg».

Pēc Melngaiļa sacītā, valdība «Parex banku» varētu pārdot divos posmos, atdalot no bankas sliktos vai neprofila aktīvus.

«Visticamāk, šie sliktie aktīvi piesaistīs finanšu investorus, savukārt reālākie kandidāti uz banku varētu būt investori [no banku] nozares. Lielajām bankām pašlaik ir vieglāk dabūt finansējumu, savukārt finanšu investoram būtu grūti iegādāties komercbankas un konkurēt ar citām lielām [Baltijas] reģionā strādājošām kredītiestādēm,» klāstījis «Parex bankas» šefs.

Viņš norādījis, ka labākais variants būtu, ja «Parex banku» tās ievainojamības dēļ izdotos pārdot banku grupai. Turklāt šāds variants arī nodrošinātu, ka «Parex banka» kļūst spējīga finansēt sevi no tirgū piesaistītiem līdzekļiem, lai Latvijas valdībai atkal nevajadzētu to glābt, izmantojot nodokļu maksātāju naudu.

«"Parex bankai» ir svarīgi, kas ir tās īpašniece. Tai ir jābūt bankai ar lielu bilanci, kas spēj atbalstīt savus meitasuzņēmumus,» teicis Melngailis, akcentējot, ka ļoti svarīgs kritērijs investorbankas izvēlē būs tās lielums.

Savukārt Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai (ERAB), kas pērn iegādājās 25% «Parex bankas» akciju, pēc Melngaiļa teiktā, jāizlemj pārdot savu akciju paketi valdībai vai arī saglabāt savu līdzdalību «Parex bankā» kopā ar jauno vairākumakciju īpašnieku.

Melngailis arī minēja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteiktos ierobežojumus «Parex bankas» klientu noguldījumu izņemšanai varētu atcelt, ja banka vienosies par noguldījumu restrukturizāciju ar lielākajiem noguldītājiem - šis process varētu prasīt divus vai trīs mēnešus.

«Otrais ceturksnis varētu būt reāls laiks atlikušo ierobežojumu atcelšanai,» pieļāva «Parex bankas» vadītājs.

Pēc viņa paustā, restrukturizācijas plāna ietvaros «Parex banka» lielajiem noguldītājiem pārdos obligācijas. Pirmā šāda obligāciju pārdošana notiks nākammēnes, informēja Melngailis, piemetinot, ka banka varētu izlaist obligācijas arī martā, ja pēc tām būs pieprasījums.

«"Parex bankas» rīcībā ir informācija, ka vairāki klienti vēlētos parakstīties uz šīm obligācijām. Mums ir ļoti svarīgi iesaistīties šādās transakcijās, lai ieietu [finansējuma] vairumtirgū un dabūtu līdzekļus vispārējām finansējuma [vajadzībām],» uzsvēra Melngailis.

«Parex banka» 2008.gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība 2008.gada 8.novembrī pieņēma lēmumu kļūt par «Parex bankas» kontrolpaketes īpašnieci, bet 3.decembrī nolēma pārņemt gandrīz 85% bankas akciju.

Patlaban bankas 73,4% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, 22,4% - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, bet pārējās akcijas pieder mazākuma akcionāriem.