Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kuras amatpersonas nespēj nest kredītu nastu?

Pagaidām vēl amatpersonas, kurām ir lielas kredītsaistības, turas «virs ūdens» un pagaidām vēl spēj atmaksāt kredītus, taču nākamais algas samazinājums jau varētu būt kritisks. Tas varētu nozīmēt vai nu augstāku korupcijas risku, vai arī to, ka amatpersonas varētu sākt pamest valsts pārvaldi, ceturtdien raksta «Diena».

Laikraksta veiktā analīze atklāj, ka lielākās problēmas var rasties tām amatpersonām, kas tieši vai netieši ir saistītas ar valsts maku, piemēram, Latvijas Bankas vadība, ekonomikas ministrs un banku uzraugi.

Iespēju pamest darbu pieļauj Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts, kuram kredītsaistības ir 107 tūkstošu latu apmērā, bet ikmēneša maksājums – ap 600 latu, savukārt «uz rokas» amatpersona algā ik mēnesi saņem 1400 latu. Kredītsaistību segšanai viņš apsverot trīs iespējas: pārdot kādu no pieciem īpašumiem, vērsties pie bankas ar lūgumu mainīt līguma nosacījumus vai arī meklēt labāk atalgotu darbu.

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL), kura alga ir 1320 latu «uz rokas», uzņēmies 58 tūkstošu latu un 150 700 latu lielas kredītsaistības. Ik mēnesi viņam bankai jāatmaksā ap 800 latu. Īstermiņa kredītu ministrs esot atdevis, bet ilgtermiņa ilgtermiņa saistības sedzot no uzkrājumiem, kas veikti laikā, kad viņš strādājis uzņēmējdarbībā «Toreiz likās, ka varu atļauties iet politikā, jo esmu gana daudz izdarījis privātajā biznesā. Tagad šis lēmums ir nopietni jāpārvērtē, jo algas dzīvošanai nepietiek,» atklāj Kampars. «Ceru, ka saprotat — nevaru ģimeni ar trim bērniem uzturēt par atlikušajiem 500 latiem. Sieva vēl nestrādā, audzina bērnus, taču izskatās, ka viņai tomēr tas būs jādara,» atzīst ministrs.

Pagaidām kredīta atmaksas grafikā iekļaujas Saeimas deputāts Oskars Kastēns (LP/LC), kuram kredītsaistības ir ap 122 tūkstošiem latu, bet ikmēneša maksājums – ap 500 latu. Viņš klāsta, ka kredītmaksājumos atdod trešdaļu savas algas un pagaidām iekļaujas gan maksājuma apmēros, gan termiņos.

Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Artūrs Bergholcs, kura alga pēc nodokļu nomaksas ir 1100 latu, uzņēmies 177 tūkstošu latu lielas kredītsaistības. Lai gan ar kredīta atdošanu saistītos ikmēneša maksājumus samazinātais atalgojums būtiski ietekmējot, taču uz pārrunām par līguma nosacījumu maiņu Bergholcs vēl nesteidzas, jo pašreizējās izdevīgās procentu likmes kompensējot algas samazinājumu. Tomēr viņš atzīst, ka pāris reižu ir izmantojis kredītbrīvdienas, bet tas situāciju kopumā neietekmējot.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītājas Irēnas Krūmanes kredītsaistības ir diezgan prāvas – ap 336 tūkstošiem latu un  arī ikmēneša maksājums bankai nav mazs – ap 1750 latu. Banku uzraudzītāja ar laikrakstu nav vēlējusies runāt par to, kā mainījies viņas atalgojums, taču atzinās, ka parādsaistību dēļ ir sarucis viņas īpašumu skaits.

Veselības ministrijas valsts sekretāram Armandam Ploriņam ir divi kredīti – viens ir ap 140 tūkstošiem latu, bet otrs - ap  25 tūkstošiem latu. Viņš laikrakstam neslēpj, ka atmaksāt kredītu palīdz sieva un šobrīd visi maksājumi noris saskaņā ar maksājumu grafiku. Par to, kā būs vēlāk, kad stāsies spēkā vienotā atalgojuma sistēma un viņa faktiskie ieņēmumi vēl samazināsies, Ploriņš domāšot pavasarī.

Nodarbinātības valsts aģentūras vadītājas Baibas Paševicas kredītsaistības ir ap 117 tūkstošiem latu un viņa laikrakstam skaidro, ka ar kredītsaistībām tikusi galā normāli, neko nav kavējusi un iekļāvusies maksājumu grafikos, lai arī godprātīgi pildīt saistības paliekot arvien grūtāk. Tomēr atzīst, ka laikam tomēr būs jādodas uz sarunām ar banku.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītāja Valentīna Andrējeva atzīstas: labi, ka piepelnos ar lekcijām. Viņa uzņēmusies ap 208 tūkstošu latu lielas kredītsaistības, ikmēneša maksājums ir tāds pats, ka alga «uz rokas» – ap 1000 latu. «Nenācu strādāt uz regulēšanas komisiju par tādu naudu. Labi, ka ir vēl universitāte, labi, ka esmu profesore un varu kaut ko papildus nopelnīt ar lekciju lasīšanu,» laikrakstam neslēpj Andrējeva. Pagaidām gan vēl viņa tiekot galā ar maksājumiem, taču nezina, kā būs tālāk un pieļauj iespēju, ka būs jādodas uz pārrunām pie kreditoriem.