Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ņem ko vēlies, prezident! <i>Kriminal za vsjo plaķit!</i>

Pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2008. gadu ļoti strauji pieaudzis no cietuma atbrīvoto cilvēku skaits, vēstīja ziņu aģentūra BNS. Ja pērn kopumā no ieslodzījuma atbrīvoti 1303 cilvēki, tad līdz 1.oktobrim no cietuma iznākuši jau 1620 ieslodzītie, no tiem 704 brīvībā iznākuši laikā no jūlija līdz oktobrim. Kad tiks apkopoti visa gada dati, galīgais skaitlis varētu vēl tikai pieaugt.

Žurnālā «Klubs» aprakstīta deviņdesmito gadu kriminālās autoritātes Sergeja Sniedziņa, saukta par Sniegu, dzīve ieslodzījuma vietu restu abās pusēs.

1955.gadā dzimušais Sniegs audzis inteliģentu vecāku ģimenē. Viņam bijis arī dažus gadus vecāks pusbrālis Boriss Klopcovs.

Aiz restēm Sniedziņš pirmo reizi nokļuvis vēl būdams nepilngadīgs, savukārt viņa brālis pat mācījies juridiskajā fakultātē, taču arī viņa ceļš reiz atdūrās pavisam tuvu smagajām cietuma durvīm. Tomēr abi brāļi kriminālajā pasaulē gāja savu ceļu un kopīgiem noziegumiem apvienojās tikai pēc daudziem gadiem.

Deviņdesmito gadu kriminālās pasaules autoritāte Sniegs parasti staigāja basām, baseina čībās tērptām, kājām. Tas tāpēc, ka jaunībā viņam reiz gadījies atsaldēt pēdas un tās stipri sāp, kad kājās ir apavi, reiz policistiem stāstījis Sniedziņš, kurš atšķirībā no daudziem saviem «amata brāļiem» joprojām ir dzīvs un savas dienas vada specializētā psihiatriskajā slimnīcā ar apsardzi. Viņš ir atzīts par nepieskaitāmu un tādēļ par pastrādātajiem noziegumiem viņu tiesāt nevar.

Reiz Sniedziņš samaksājis Krišjāņa Valdemāra ielu remontējošiem strādniekiem, lai tie ietvē pretī viņa sievai Svetlanai piederošajai kafejnīcai «Mājas virtuve» no sarkaniem ķieģelīšiem iemūrētu viņa iesaukas latvisko versiju «Sniegs». Arī cietumā bija nepārprotami skaidrs, cik liela autoritāte viņš ir - viņam bija mobilais telefons un arī apsargi esot vairījušies no dažādiem konfliktiem, jo viņš esot varējis mudināt ieslodzītos sarīkot pamatīgu dumpi, «Klubam» stāstīja kāds policists.

Uz Sniedziņa sirdsapziņas esot daudz noziegumu. Viņš, piemēram, aukstasinīgi nogalinājis arī savu šoferi. Tāda rīcība neesot raksturīga kriminālajām autoritātēm. Tomēr Sniegs, iespējams, to darījis, jo viņa šoferis veicis vairākus noziegumus, uzdodoties par Sniegu.

Kādā siltā vasaras dienā deviņdesmito gadu beigās, kad Sniegs bijis uz brīvām kājām, viņš iegājis veikalā «Rosi» uz Elizabetes ielas. Tur iegriezies arī eksprezidents Guntis Ulmanis. Ieraudzījis veikalā Ulmani, Sniegs jautājis, vai viņš joprojām esot prezidents. Kad Ulmanis atbildējis noliedzoši, Sniedziņš mēģinājis viņu apkampt. Kaut kādu iemeslu dēļ abi vīrieši pakrituši. Kad Ulmanis centies tikt no veikala prom, Sniedziņš vēlreiz aplicis Ulmanis roku ap pleciem, norādījis ar plašu žestu uz veikala plauktiem un sacījis: «Ņem ko vēlies, prezident! Kriminal za vsjo plaķit*!»

«Apollo» sazinājās ar eksprezidentu Ulmani, lai noskaidrotu, vai šāds gadījums tiešām bijis. Sākumā Ulmanis teica, ka tādu gadījumu neatceroties, bet vēlāk, ka tāds neesot bijis.

Sergeja Sniedziņa gaitas plašāk aprakstītas žurnāla «Klubs» februāra numurā.

*Krimināls par visu maksā!